ثبت نام

ضیافتی برپاست | نقد و بررسی Stronghold 2

stronghold2

Stronghold 2 از آن دست عناوینیست که ممکن نیست از طرفداران بازی‌های استراتژیک باشید و تا به حال نامش را نشنیده نباشید! راستش نمی‌دانم درباره‌ی این عنوان چه بگویم، از یک طرف نه متا و امتیاز خوبی دارد که بتوان از آن تعریف کرد و از طرف دیگر چنان محبوب و مشهور است که نیازی به نقد و بررسی ندارد. در هر صورت تصمیم گرفتم برای کمی مرور خاطرات هم که شده به نقد این عنوان بپردازم.

ابتدا باید بگویم که این عنوان برای فایرفلای یک شکست بود! سازنده‌ی بازی با ساخت این عنوان تنها به یک شکست افتضاح و تقریباً ضرری بزرگ رسید; Stronghold 2 عنوانیست که پس از Crusader آمد. جنگ‌های صلیبی دنیایی برای خود ساخته بودند، هزاران هزار نفر را جذب خود کرده بودند و تقریباً هر کسی که طرفدار استراتژی و بازی‌های استراتژیک بود، این عنوان را تجربه کرده بود. هنگامی که Stronghold 2 به میان آمد بسیاری انتظار یک شاهکار بزرگتر را از فایرفلای داشتند; این انتظار کاملاً به جا و منطقی بود، چرا که با وجود مکانیزم های جدید و واقع گرایانه، بخش داستانی درست و حسابی و حالت‌های مختلف بازی، این عنوان به یکی از رؤیایی‌ترین عناوین استراتژی تبدیل شده بود.

Stronghold 2 city

بازی کاملا پیشرفت کرده است. مشکلات واقعی مانند موش‌ها یا افزوده شدن فضای داخلی قصر و آشپزخانه ی سلطنتی، دزدها و داروخانه  و…

اما پس از عرضه ناگهان همه چیز تغییر کرد، فایرفلای اینبار پول را به خود بازی ترجیح داده بود و عنوانی عجیب و غریب ساخته بود. همه چیز تغییر کرده بود، دیگر از جنگ‌های صلیبی و صحرا و تکه تکه چمن و حیات وحش و آن موسیقی داغ خبری نبود. اینبار داستان میان شوالیه‌ها و وایکینگ‌ها جریان داشت; چیزی که در ابتدا بسیار جذاب به نظر می‌آمد اما مشکل اصلی از همینجا آغاز می‌شد. جنگ‌های صلیبی با قلعه فرق داشت. در جنگ‌های صلیبی شما حق انتخاب داشتید، می‌توانستید با مسلمان‌ها باشید یا با مسیحی‌ها، هر دو طرف بالانس بودند، چیزی به نام مرز وجود نداشت، شخصیت‌های بازی بسیار جذاب طراحی شده بودند اما در قلعه‌ی پادشاه وضعیت فرق داشت.

بگذارید اینطور بگویم که سازندگان برای سخت‌تر کردن بازی بالانس بودن را فراموش کرده بودند. در اینجا نه تنها نمی‌توانستید در جبهه‌ی وایکینگ‌ها باشید، بلکه آن‌ها کاملاً از شما قدرتمندتر بودند. این موضوع چندان بد نبود; اما مشکل هنگامی آغاز می‌شد که می‌خواستید یک بازی آژاد کنید. در اینجا وایکینگ‌ها در دست شما بودند و توانایی ساختشان را داشتید اما هنگامی که آنها را داشتید به هیچ چیز دیگری نیاز نداشتید.

حال بیایید نقد خودمان را آغاز کنیم. همه چیز بازی در گیم پلی آن خلاصه می‌شود. داستان وابسته به گیم پلی است، طراحی محیط وابسته به گیم پلی است و حتی گرافیک و موسیقی هم وابسته به گیم پلی است. بازی از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که مهم‌ترین آن‌ها بخش کمپین و داستانی است. البته بازی چندین بخش داستانی دیگر نیز دارد که هرکدام با توجه به داستانشان از مدت زمان متفاوتی برخوردارند. ولی تنها قسمت داستانی که قرار است به آن بپردازیم کمپین اصلی بازی است.

Stronghold 2 sea

در طراحی مراحل شاهد صحنه‌های دلفریبی هستیم

در اینجا شما در نقش یکی از شوالیه‌های پادشاه قرار دارید، قلمرویی به شما داده شده و شما هم قرار است برای خود حکم برانید و از قلمروتان در برابر وایکینگ‌های وحشی دفاع کنید. اما داستان ناگهان تغییر می‌کند و شما وارد جریانی دیگر می‌شوید، جنگی بین شوالیه‌ها و حاکمان برای رسیدن به پیروزی در می‌گیرد و شما هم به پادشاه و طرفدارانش می‌پیوندید تا از خود دفاع کنید و داستان به همین صورت پیش می‌رود و گاهی اوقات برای تنوع کمی هم غافلگیری رو می‌کند. در کل داستان بازی برای یک بازی استراتژیک قابل قبول است.

اما قطعاً داستانی که به گیم پلی وابسته است مشکلی هم دارد. این مشکل در شخصیت پردازی بازی نمود پیدا کرده و ضعف شدیدی را نمایان می‌سازد. در Crusader سازندگان هیچ تلاشی برای شخصیت پردازی نکرده بودند و در نتیجه هیچ مشکلی وجود نداشت، اما در قسمت دوم قلعه، برای ساخت شخصیت‌های قابل تعامل تلاش شده است که بهتر است آن را شکست بنامیم تا تلاش! هیچکدام از کارکتر های بازی شخصیت عمیقی ندارند، سر گری می‌خوابد، پادشاه جدی است و شما هم که سکوت پیشه کرده‌اید! این‌ها نمونه‌هایی از شخصیت پردازی کاملاً ضعیف بازی است که بر روی داستان نیز تأثیر داشته و دارند.

البته از حق که نگذریم، سازندگان در پر کردن بخش داستانی سنگ تمام گذاشته‌اند. به طوری که شما ممکن نیست پس از تمام کردن کمپین اصلی سرگردان بمانید. داستان‌های فرعی بازی جذابیت خاص خود را دارند. هرکدام از این داستان‌ها، با ماجرایی ساده آغاز می‌شوند و در نهایت با پایانی بزرگ به اتمام می‌رسند.

Stronghold 2 siege

بخش siege که عاشقش خواهید شد!

اما به هسته‌ی اصلی بازی می‌رسیم. گیم پلی بازی که پیشرفت قابل ملاحظه و تحسین برانگیزی داشته است، ممکن است برای بسیاری خوشایند نباشد. چرا که Stronghold 2 بیش از تمامی نسخه‌ها واقع گرایانه است. حتی فیزیک که در نسخه‌های قبلی بازی چندان وجود نداشت در این عنوان به حد اعلای خود رسیده است. با پرتاب سنگ به سربازان آنها به هوا پرتاب می‌شوند، با باز کردن الوارهای آتشین همه بر زمین می‌غلتند، با آتش گرفتن یک منطفه آتش به سرعت پخش می‌شود، تیرها سرعت و قدرت مخصوص خود را دارند و… .

Stronghold 2 علاوه بر واقعی شدن، پیچیده‌تر شد. علاوه بر انبار غذا، آشپزخانه‌ی پادشاهی هم به بازی افزوده شد تا پادشاه هر بار با ملکه و افراد مختلف ضیافتی بر پا کند، دزدها به بازی افزوده شدند تا غذاها را بدزدند، شکنجه کردن‌ها و دادگاه و پلیس بیشتر و بیشتر خودنمایی کردند و ده‌ها نکته‌ی دیگر.

این پیچیده شدن‌ها به چشم بسیاری یک پیشرفت بزرگ برای سری محسوب می‌شد. اما عده‌ای دیگر هم که اتفاقاً منتقدان هم جزوشانند، این پیچیدگی را تنها مایه‌ی سردرگمی مخاطب یافتند و با استقبال منفی به پیشواز این قسمت جدید رفتند.

سربازهای بازی همانند Crusader دو دسته بودند، وایکینگ‌ها (اعراب) و سربازان پادشاهی (مسیحی‌ها). اینبار دیگر قرار نبود پادشاه خود را از بین این دو گروه انتخاب کنید، قرار نبود آتش انداز عرب و سوارکارهای عرب را به راحتی بدست بیاورید، اینبار شما یک پادشاه متمدن بودید، وایکینگ‌هایی که می‌توانستید استخدام کنید، با پول بیشتر بدست می امدند و در نتیجه باید به ساخت سلاح و ساخت سربازان رسمی می‌پرداختید و این تازه شروع کار بود. اگر حریف شما از وایکینگ‌ها استفاده می‌کرد و بازی هم برابر بود، به احتمال زیاد شما بازنده‌ی میدان بودید. چرا که وایکینگ‌ها بسیار قدرتمند بودند و سربازها در نبرد نزدیک بازنده بودند.

از سوی دیگر واقع گرایانه بودن بازی باعث شده بود تا مشکلات هیچگاه دست از سر شما بر ندارند. هنگامی که داشتید یک دادگاه می‌ساختید ناگهان خانه‌ای آتش می‌گرفت و مجبور می‌شدید دزدها را رها کنید تا به آتش برسید، کمی بعد همه جا پر از فضله‌ی موش‌ها پر شده بود و شما مجبور به ساخت دو ساختمان متفاوت بودید، آنهم اگر کسی به شما حمله‌ای نمی‌کرد! البته تمامی اینها جدا از سختی زیادی که برای بازی ایجاد می‌کردند، کمک به جذابتر شدن بازی نیز می‌کردند و به شما می‌آموختند که واقعاً مانند یک پادشاه رفتار کنید.

بازی علاوه بر تمامی اینها قسمتی برای صلح و استراحت هم دارد. در این بخش شما می‌توانید یک نقشه را انتخاب کنید و در آن قلمرو خود را بدون ترس از تهدیدهای انسانی بنا کنید. اما اگر هوس چالش می‌کردید، می‌توانستید با فشردن کلید F1 یکی از چالش‌ها مانند حمله‌ی شورشی‌ها را انتخاب کنید و از بازی خود لذت ببرید.

همچنین Stronghold 2 بخشی به نام محاصره دارد، قسمتی که در آن با انتخاب یکی از طرفین ماجرا، یعنی مهاجمان یا مدافعان، می‌توانید به قلعه‌ای که انتخابش کرده‌اید حمله، یا از آن دفاع کنید. این قسمت در ابتدا چندان جالب به نظر نمی‌رسد اما پس از چند بار تلاش می‌توانید حس خوب پیروزی را در این قسمت تجربه کرده و از آن لذت ببرید.

Stronghold 2 hot hot hot

بدون هیچ سانسوری، کاملا داغ!

اما تمامی این گستردگی‌ها به یک طرف، بخش طراحی مراحل هم در طرفی دیگر. درباره‌ی این بخش توضیح چندانی نمی‌دهم چون آنچنان پیچیده و عجیب و غریب است که بجز یک یا دو مرحله در آن نساختم. این بخش مخصوص کسانیست که می‌خواهند دنیای خودشان و تجربه‌های جدیدی را خلق کنند. تمامی امکانات بازی به رایگان در این بخش برای شما قرار گرفته تا هرکاری که می‌خواهید بکنید. می‌توانید داستان جدیدی بسازید، مکان آزادی را خلق کنید یا هرچیز دیگر!

از گیم پلی که بگذریم به گرافیک Stronghold 2 می‌رسیم که بر خلاف Crusader کاملاً سه بعدی و متأسفانه ضعیف است. تنها نکته‌ی مثبتی که می‌توان درباره‌ی زاویه‌ی دید بازی بر شمرد، امکان تنظیم دستی آن است که باعث می‌شود دید بهتری داشته باشید و بیش از این نمی‌توان درباره‌ی آن گفت.

گرافیک فنی بازی که تعریف چندانی ندارد، کیفیت تکسچر ها در وضعیت نه چندان بدی قرار دارد و قابل تحمل است. سربازها بر خلاف قسمت‌های قبلی در یکدیگر فرو نرفته‌اند و حالت جداگانه‌ای دارند و نور پردازی هم به طور کلی در بازی وجود ندارد! اصلاً بگذارید اینطور بگویم که در بازی، نور خورشید فقط باعث روشنایی و ایجاد سایه می‌شود و بغیر از این هیچ چیز دیگری در نورپردازی وجود ندارد.

در آخر نیز به موسیقی و صدا گذاری بازی می‌رسیم. بر خلاف گرافیک بازی، سازندگان در بخش موسیقی سنگ تمام گذاشته‌اند و با موسیقی پس زمینه‌ی عالی و بینظیری از همان ابتدا غافلگیرمان می‌کنند. موسیقی صفحه‌ی لودینگ بازی نمونه‌ای از همین موسیقی‌هاست که شما را به وجد خواهد آورد. در طول بازی نیز بر اساس وضعیت موسیقی‌های تند یا ارامی پخش خواهند شد. در هنگام نبرد موسیقی حماسی همراهیتان خواهد کرد و در هنگام رسیدگی به قلمروتان یک موسیقی محلی آرامتان خواهد کرد.

تمامی اینها را در کنار صداگذاری عالی شخصیت‌ها قرار دهید. در ایران دو نسخه از Stronghold 2 وجود دارد. اولی صداگذاری اصلی بازی است و دیگری دوبله‌ی شرکت دارینوس. قطعاً شرکت دارینوس در صداگذاری شخصیت‌های اصلی مثل سر گری بسیار بهتر از خود فایرفلای عمل کرده و باعث شده شخصیت پردازی ضعیف بازی کمی بهبود یابد اما در نسخه‌ی اصلی صداگذاری کامل وجود دارد. به این معنی که مردم عادی با لحن و صدای کشداری با شما سخن می گویند، شخصیت‌های بازی لهجه‌های خاص خود را دارند که جایگزین صدای کلفت و یکسانشان خواهد شد.

همچنین محیط نیز از این صداهای بی نظیر بی بهره نمانده است. صدای آب، حیوانات و حتی باد و چمن‌ها به خوبی در اینجا قابل شنیدن است. قرار دادن صداهای مختلف حتی در بخش طراحی مراحل نیز وجود دارد و به راحتی می‌توانید آنها را در قسمت‌های مختلف قرار دهید.

Stronghold 2 war

همه برای یکی، یکی برای همه!
وایکینگ‌ها و متمدن‌ها را می‌گویم. یک وایکینگ برای همه ی آنها کافیست.

در نهایت باید اینطور بگویم که Stronghold 2 یک استراتژیک سلیقه‌ای است. ممکن است گیم پلی بازی برایتان جذاب و سیری ناپذیر باشد (مانند خودم) و یا ممکن است برایتان گیج و خسته کننده باشد. همه چیز بازی در حد قابل قبولی قرار دارند. داستانی که در نسخه‌های قبلی خبری از آن نبود، در این نسخه به قسمت اصلی بازی بدل شده است. طراحی مراحل به خوبی انجام شده و تنوع نیز افزایش چشمگیری داشته است. موسیقی جذاب بازی قطعاً شما را برای لحظاتی جذب خود خواهد کرد در صورتی که از باگ‌های بازی خبری نباشد. در کل این قسمت بیشتر برای پول ساخته شده است نه برای بازی!

لینک دانلود بازی

نتیجه بررسی

داستان 8

گیم پلی 8

گرافیک 6

موسیقی و صداگذاری 9

نکات مثبت: واقع گرایانه بودن بازی که به آن تنوع می‌بخشد، بخش داستانی قابل قبول برای یک بازی استراتژیک، حالت های مختلف بازی...

نکات منفی: گرافیک فنی ضعیف، باگ های فراوان، پیچیده بودن بازی برای بسیاری از افراد...

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پارسکدرز اولین بازار کار آنلاین ایران