ثبت نام

سبز سبز سبز | نقد و بررسی Stardew Valley

Stardew Valley cover

Harvest Moon را که همگی به یاد داریم؛ فارم فرنزی را هم همینطور؛ در نتیجه اگر هردو را دوست دارید، به احتمال زیاد عاشق Stardew Valley خواهید شد! همانطور که میدانید قصد بررسی این عنوان آخر را داریم. نمی‌دانم شما تا چه اندازه با Harvest Moon انس گرفته بودید، اما راستش را بخواهید من فقط برای چند هفته از تجربه‌ی چنین شاهکاری لذت بردم؛ بنابراین نمی‌توانم درباره‌ی Harvest Moon در این مقاله چیزی بنویسم و خوشبختانه فقط به Stardew Valley خواهم پرداخت.

Stardew Valley house

خانه ی کوچکی که از پدربزرگتان به ارث رسیده است.

بازی بسیار ساده آغاز می‌شود، شما در آخرین لحظات زندگی پدربزرگ خود، نامه‌ای از وی دریافت می‌کنید که به شما اجازه‌ی بازکردنش را نمی‌دهد. پس از مدتی، روزی درحالی که کاملاً از زندگی خود در شرکت کلافه شده‌اید، نامه را باز کرده و در آن پیشنهاد پدربزرگتان مبنی بر رفتن به مزرعه‌ای که به شما اهدایش کرده را می‌بینید. لحظاتی بعد بازی شما را در مزرعه‌ای بهم ریخته و قدیمی قرار می‌دهد و آن را مزرعه‌ی قدیمی پدربزرگ و مزرعه‌ی جدید شما می‌نامد. در ادامه و به تدریج ماجراهای جدیدی در شهر اتفاق می افتد که داستان را پیچیده‌تر و پیچیده‌تر می‌کند.

Stardew Valley forest

جنگل یا مزرعه، مسئله این است!

روایت داستان بازی در حد متوسط قرار دارد. به این معنی که نه آنقدر جذاب روایت می‌شود که بخواهید تا انتها، بدون وقفه آن را دنبال کنید؛ نه آنقدر ضعیف و غیرقابل تحمل است که بخواهید از خیر داستان بگذرید. متأسفانه بدلیل ضعف‌هایی که در گیم پلی بازی وجود دارد، ممکن است بازیکن قسمت‌هایی از داستان و میان پرده‌های بازی را از دست بدهد و میان پرده‌های بعدی نیز بدون هیچگونه پیش زمینه‌ای نمایش داده شوند و بازیکن از آنها سر در نیاورد.

Stardew Valley Two houses

خانه‌ها به طرز هنرمندانه‌ای طراحی شده اند.

در طول بازی شخصیت‌های بسیاری را مشاهده خواهید نمود. این شخصیت‌ها به اندازه‌ای زیادند که سازندگان وقت نکرده‌اند به اندازه‌ی کافی در آنها دقیق شوند و تنها به چند دیالوگ تکراری و بی اهمیت خارج از خط داستانی در آنها بسنده کرده‌اند. حتی در طول داستان نیز شخصیت‌های بازی چندان واقعی و قابل قبول نیستند و از آنها تنها برای پیشبرد داستان استفاده شده است که این نکته ضعف شدیدی در امکان تعامل بازیکنان ایجاد کرده است.

Stardew Valley list

هرشب از محصولات فروخته شده لیستی برای شما نمایش داده می‌شود

بسیاری عقیده دارند Stardew Valley یک کلون از روی عنوان موفق Harvest Moon و همچنین شبیه ساز کشاورزی است. درحالی که تنها قسمت اول جمله (آنهم نه کاملاً) درست است. Stardew Valley عنوانیست که سبک‌های بسیاری را در هم آمیخته و از حاصل ترکیب آنها خود را بیرون کشیده است. در ابتدا Stardew Valley، چیزی جز یک شبیه ساز ساده‌ی کشاورزی نیست؛ در روز اول برای شما مقداری بذر گیاه ارسال می‌شود تا آنها را کاشته و پس از اینکه به مرحله‌ی برداشت رسیدند آنها را در جعبه‌ای که شهردار در خانه‌ی شما قرار داده گذاشته و بفروشید و با پول آنها دوباره از فروشگاه شهر بذر خریداری کرده و آنها را پرورش دهید.

Stardew Valley farm

وسعت باغ محصولاتتان به اختیار خودتان است. اما فراموش نکنید که در صورت خالی بودن زمین‌های آماده ی کاشت، آفتاب آنها را نابود خواهد کرد.

بازی کمی که به این روش پیش می‌رود، داستان‌های جدیدتری را رو می‌کند. در روزهای مختلف نامه‌هایی برای شما ارسال می‌شوند و می‌توانید با انجام دادن انها امکانات بیشتری را در بازی آزاد کنید. برای مثال روزی نامه‌ای برای شما ارسال می‌شود که در آن از شما درخواست می‌شود برای ملاقات با فردی به دریا بروید؛ وقتی شخص را ملافات می‌کنید، به شما یک چوب ماهیگیری هدیه می‌کند تا از طریق آن بتوانید به ماهیگیری در دریا و رودخانه بپردازید و سپس ماهی‌های خود را در مغازه‌ی او به فروش برسانید. یا اینکه در سالن شهر می‌توانید مینی گیمی را از طریق دستگاه آرکیدی که در آنجا قرار دارد انجام دهید.

Stardew Valley minigame

گیم در یک شهر کوچک هم وجود دارد!

اما حذابیت بازی به همین ویژگی‌ها خلاصه نمی‌شود؛ در ادامه شما توانایی مبارزه بدست آورده و وارد جنگ با موجودات مختلفی می‌شوید؛ یا اینکه با دریافت دستورات آشپزی از افراد مختلف می‌توانید خوراکی‌های متنوعی را بپزید. همچنین قابلیت پرورش حیوانات و اسب سواری نیز در بازی وجود دارد که قطعاً Stardew Valley را از یک عنوان صرفاً شبیه ساز کشاورزی متمایز می‌کند.

Stardew Valley mayor

شهردار پیرمرد ساده و مهربانیست که برخوردهای فراوانی با او خواهید داشت. (قصد بازنشستگی هم ندارد)

اما جالبتر آنکه در بازی می‌توانید ازدواج کنید. بعنی پس از اینکه شخصیت خود را ایجاد کردید، می‌توانید با یکی از پسران یا دختران شهر ازدواج کنید که طبق رسم هاروست موون باید به عنوان هدیه به آنها گل بدخید تا به شما علاقه پیدا کنند. البته همه‌ی افراد شهر مجرد نیستند و تنها چند نفر از هر جنسیت که در صفحه‌ی اجتماعی شهر نیز مشخص شده‌اند، آماده برای ازدواج هستند.

Stardew Valley fishing

ماهیگیر ماهیگیر!

بازی از نظر گرافیکی در وضعیت خوبی قرار دارد. سازندگان سبک پیکسلی با رنگ بدی‌های روشن و شاد را برای این عنوان برگزیده‌اند که کاملاً با موضوع آن همخوانی دارد. طراحی بیرونی تمامی محیط‌ها به زیبایی انجام گرفته است. ممکن نیست در یکی از نقاط بازی قرار بگیرید و سازندگان را تحسین نکنید. بازی از نظر هنری در وضعیتی قرار دارد که کاملاً حال و هوای یک شهر کوچک را به شما منتقل می‌کند، چهره‌ی شخصیت‌ها نیز با توجه به شخصیت نه چندان عمیق آنها طراحی شده است به طوریکه در نگاه اول شخصیت اکثر آنها قابل تشخیص خواهد بود.

Stardew Valley fish buy

ماهیخر ماهیخر!!!

از سوی دیگر گرافیک فنی بازی هم جای تحسین دارد. نورپردازی به زیبایی در بازی انجام گرفته و تنها کافیست شب‌ها به نزدیکی یک منبع نور بروید. یا اینکه در هنگام عصر، همه چیز شما را تحت تأثیر یک پایان آرام قرار خواهد داد. یا برای مثال در هنگام بارش باران، همه چیز سیاه و تیره خواهد شد تا به راحتی بتوانید در حال و هوای سرد و پر از آب قرار گیرید. افکت‌های تصویری نیز به خوبی در تک تک نقاط بازی جا افتاده‌اند و بدون هیچگونه مشکل یا باگ خاصی به زیباتر شدن بازی کمک کرده‌اند.

Stardew Valley energy

باید مراقب نوار انرژی خود هم باشید!

موسیقی Stardew Valley تا جایی که بتواند حل و هوای یک بازی مزرعه داری را به بازیکن انتقال دهد کار خود را به خوبی انجام داده است. در هر فصل موسیقی خاص همان فصل پخش خواهد شد. در فصل بهار موسیقی نسبتاً شادی پخش می‌شود تا شکوفه‌های بهاری را بیشتر به چشم بیاورد. در فصل تابستان موسیقی ریتم آرام و کندی به خود می‌گیرد تا گرما تأثیر بیشتری بر روی شما داشته باشد و… .

شخصیت‌های بازی به هیچ وجه از هیچگونه صدایی بهره نمی‌برند. شخصیت‌های نیمه کاره‌ی بازی به دلیل همین بی صدایی، ناقص‌تر شده‌اند و تأثیر منفی بیشتر بر خود گرفته‌اند و حتی ممکن است بدلیل نبود هیچگونه صدایی اکثر دیالوگ‌های آنها که معمولاً تکراری و بیهوده هستند را رد کنید. اما جالبترین بخش صداگذاری بازی مربوط به سطح‌های مختلف است؛ این قسمت به قدری عالی کار شده است که ممکن است در دفعات اولی که صدای راه پوشالی زیر پایتان را می‌شنوید دوست داشته باشید برای مدتی طولانی بر روی آن راه بروید. یا اینکه به هنگام راه رفتن روی چوب، صدای غژغژ بسیار کوتاه آنها شما را به راحتی جذب خود خواهد کرد.

Stardew Valley broken buliding

Stardew Valley شهریست پر از رمز و راز.

 

در نهایت Stardew Valley عنوانیست شاد و جذاب برای کسانی که دلشان برای Havest Moon افسانه‌ای تنگ شده است. این عنوان دقیقاً مکانیزم های فوق العاده‌ی بازی قدیمی را به کار برده تا برای خود موفقیتی بدست آورد. نیازی نیست بگویم که ممکن است مدت‌ها پای Stardew Valley بنشینید بدون اینکه گذر زمان را احساس کنید.

نتیجه بررسی

داستان 8

گیم پلی 9

گرافیک 8

موسیقی و صداگذاری 8

نکات مثبت: موسیقی زیبا، گیم پلی خاطره بر انگیز، داستان جذاب برای یک بازی کشاورزی...

نکات منفی: شباهت بسیار به عنوان Harvest Moon، روایت ضعیف...

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پارسکدرز اولین بازار کار آنلاین ایران