ثبت نام

تورنت به زبان ساده | آشنایی با تورنت

torrent video 2 - تورنت به زبان ساده | آشنایی با تورنت

شاید واژه ی تورنت برای ما ایرانیا که هیچ قانون کپی رایتی وجود نداره و سایت ها آزادانه می توانند لینک دانلود مستقیم فیلم ها رو قرار بدن واژه ی غریبی باشه. ولی در کشورهای خارجی که قوانین سختگیرانه ای درباره قانون کپی رایت وجود دارد،کاربرد خیلی بالایی داره. تو این پست قصد داریم به صورت ساده نه با واژه هایی فنی که گیج و گمراهتون کنه تورنت رو به شما معرفی کنیم.

torrent

تعریف تورنت

تورنت رو میشه یه فایل به حساب اورد که حاوی اطلاعاتی از فایل هایی که از کامپیوتر های مربوطه توزیع می شوند.

 چگونه عمل میکند

شما برای اینکه یه فایل رو بصورت معمولی از سایتا دانلود کنید نیاز به یک سرور مرکزی هست که کامپیوتر در واقع به طور غیر مستقیم فایل ها رو از شخصی دیگر از طریق سرور میگیرید. اما در تورنت ماجرا عوض میشه، در دریافت به صورت تورنت سرور مرکزی وجود نداره و شما مستقیما از یک یا چند کامپیوتر دیگر فایل رو می گیرید.توجه کنید ممکنه شما برای دریافت یه فایل از یه دستگاه اطلاعات رو نگیرید و اطلاعات رو بصورت جداگانه از چند دستگاه دریافت و به هم متصل کنید.

واژه هایی که باید بدانید

Seeds :به شخصی گفته می شود که تمام قسمت های یک فایل رو در اختیار داره.

Peer: به دستگاه هایی می گویند که قسمتی یا تمام فایلی که قصد دریافت آن را دارید در اختیار دارند ، حتی زمانی هم که شما در حال دریافت فایلی هستید ممکن است تبدبل به یک پیر یا همان آپلود کننده شوید و شخص دیگری هم از همون قسمتی که تا الان دانلود کردید استفاده کند.

Leechers:لیچر یا همان زالو به کسانی گفته می شود که هیچ قسمتی از فایل رو در اختیار ندارند و فقط به دریافت فایل اقدام میکنند.

امیدوارم این مقاله برای شما عزیزان مفید بده باشد. در مقالات بعدی بیشتر درباره تورنت خواهید شنید.

منبع :
تک زیمر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پارسکدرز اولین بازار کار آنلاین ایران