ثبت نام

لذتی که می‌بارد | نقد و بررسی Rayman Origins

23 730x410 - لذتی که می‌بارد | نقد و بررسی Rayman Origins

مقدمه‌ای یافت نشد! جدی می گویم، هرچقدر خواستم یک مقدمه‌ی خوب برای این نقد بنویسم نشد که نشد! چندبار تلاش کردم تا بلکه بتوانم از جای خوبی آغاز کنم و سرانجام به بازی موردنظر برسم اما انگار مغزم از هر کلمه و جمله‌ای خالی شده. به هر حال بگذارید اینطور برایتان بگویم که در این مقاله با یکی از بهترین‌های پلتفرمر طرف هستید. Rayman Origins چنان زیبا و دلفریب است که ممکن نیست حتی اگر شده به زور شما را در آن سهیم کنند و پس از چند دقیقه بخواهید آن را رها کنید!

Rayman Origins شاهکاری بود که دوباره قدرت یوبیسافت را بر ما آشکار کند. راستش سری ریمن از یک جایی به بعد دچار افت شدیدی شده بود و سازندگان هرکاری می‌کردند، این شخصیت بی اتصال محبوب بیشتر در گل فرو می‌رفت! در نهایت، هنگامی که همه چیز کم کم داشت به فراموشی سپرده می‌شد، ناگهان یک ریمن جدید سر بلند کرد؛ اینبار ریمن دیگر سه بعدی نبود، خبری از گرافیک فنی بالا نبود، خبری از یک بازی جهان باز نبود که ریمن در آن به قصابی کردن می‌پرداخت! اینبار ریمن برگشته بود تا محبوبیت از دست رفته‌اش را باز هم بدست آورد.

Rayman Origins escape

معمولا باید فرار کنید. (فرقی هم نمیکند کجا و از چه!)

قبل از هر چیزی باید بگویم که بر خلاف نسخه‌ی بعدی یعنی Rayman Legends، این نسخه از داستان خاصی بهره نمی‌برد. ریمن و دوستانش پس از ماجراجویی‌های فراوان، بر روی درختی، با پر سر و صداترین حالت ممکن به خواب فرو رفته‌اند. مادربزرگ شیطانی و همسرش هم که در زیر زمین زندگی می‌کنند، صدای ریمن را می‌شنوند با این تفاوت که مادربزرگ کم کم درحال افروختن شعله‌های خشمش است. در نهایت مادربزرگ به موجودات شیطانی دستور حمله به دنیای بالایی را می‌دهد و همگی آنها بر روی زمین می‌آیند و پری‌هایی که باعث به وجود آمدن قدرت‌های خاص در ریمن و دوستانش می‌شوند را می‌دزدند.

حال این وظیفه‌ی ریمن و دوستانش است که این پری‌ها را نجات دهند تا در نهایت به بخش نهایی رسیده و با از بین بردن آخرین فرد شیطانی آامش را به سرزمین خود بازگردانند.

اگرچه داستان Rayman Origins بسیار ساده (ولی جذاب) است، سازندگان برای ارائه‌ی یک تجربه‌ی لذت بخش آنقدر بر روی روایت و صحنه‌های مختلف مانور داده‌اند که قطعاً آنها را ستایش خواهید کرد. در هر لحظه از بازی باید منتظر یک حرکت خنده دار از طرف یکی از شخصیت‌ها باشید؛ حتی راه رفتن، مشت زدن و پرواز کردن شخصیت‌ها هم شما را به خنده وا خواهد داشت.

همچنین بازی سه پایان پشت سر هم دارد، به این معنی که پس از به پایان رساندن اولیه‌ی بازی و آزاد کردن تمامی پری‌ها، باید به دنبال امتیازات خواسته شده باشید تا بتوانید به سرزمین ابری صعود کنید و پس از اتمام آن بخش نیز باید به دنبال دندان‌های شوهر پیرزن باشید تا راه رسیدن به او را برای خود باز کنید!

Rayman Origins eat

بخورش!

همانطور که گفته شد Rayman Origins یک عنوان در سبک پلتفرمر است که قطعاً در زمره‌ی بهترین‌های این سبک قرار می‌گیرد؛ اما نکته‌ی جالب اینجاست که پلتفرمر بودن ماجرا تنها یک سوم کار است. بازی بر پایه‌های سبک پلتفرمر بنا شده تا بتواند المان‌های دیگری را نیز در خود جای دهد. اما بگذارید ابتدا به همین سکوبازی های لذت بخش بپردازیم.

یکی از تفاوت‌های عمده‌ای که Rayman Origins با عناوین هم سبک خود دارد، این است که این عنوان یک پلتفرمر متصل و سرعتی است، به این معنی که هرچقدر در بازی‌های دیگر مجبور به داشتن دقت هستید تا ناگهان سقوط نکنید یا با ضربه‌ای کوچک از پا در نیایید، در Rayman Origins مجبورید علاوه بر دقت، به همان میزان هم بر روی سرعت خود تمرکز کنید. از عجایب بازی این است که علاوه بر وجود سبک‌های معقول برای بالا بردن سرعت، مثل دنبال شدن توسط آتش و جادو و… یا خراب شدن لحظه‌ای همه چیز، بدون این موارد هم بازی سرعت بالای خودش را حفظ می‌کند! به طور کلی در این پلتفرمر لحظه‌ای وجود ندارد که در آن فرصت فکر کردن داشته باشید و باید فکر کردن را همراه پریدن و کتک زدن انجام دهید!

از فکر کردن و کتک زدن سخن به میان آمد، این دو عنصر به همراه یکدیگر دو سوم باقی مانده‌ی بازی را تشکیل می‌دهند. اجازه دهید کتک زدن و مبارزه را به آخر کار محول کنیم و به بخش معمایی بازی بپردازیم.

همانطور که گفته شد سبک پلتفرمر به عنوان زیربنای بازی، باعث بوجود آمدن فضا برای دیگر المان‌ها و ویژگی‌ها شده که بخش معمایی بازی یکی از آنهاست. این بخش که بیشتر در قسمت صحرایی بازی جریان دارد، باعث می‌شود تا بازی از یک عنوان صرفاً پرش و دویدن، تبدیل به یک عنوان با رعایت دقیق زمانبندی، سرعت بیشتر، دقت عمل بالا و… شود. برای مثال در یک قسمت هم باید پرواز کنید هم در نور قرار بگیرید و به چراغ‌ها مشت بزنید تا نور از بین نرود!

در نهایت به بخش مبارزه‌ای بازی می‌رسیم. در همان مرحله‌ی اول بازی شما توانایی مبارزه را که مهمترین توانایی بازی است را بدست می‌آورید. ابتدا بگذارید بگویم به این دلیل که در انتهای هر مرحله شما نیاز به آزاد کردن موجودات صورتی رنگی دارید که بدست دشمنانتان به دام افتاده‌اند و با نابود کردن تمامی دشمنان در انتهای مرحله باید آنها را از قفس ازاد کنید. اما از سوی دیگر شما در طول بازی برای از بین بردن موانع سر راه هم به این قدرت نیاز دارید تا این دلیل دیگری برای افزایش سطح نیاز به این قابلیت باشد. اما نکته‌ی جالبتر این است که بازی بدلیل سرعت بالایش، بخش مبارزه‌ی خود را به یک مبارزه در سبک beat ‘em up تبدیل می‌کند!

حال تمامی این موارد را با یکدیگر جمع ببندید و فکر کنید که قرار است همگی را همزمان باهم انجام دهید! در ابتدا کمی سخت است اما هنگامی که بخواهید بصورت Co-Op با دوستان خود به انجام این عنوان بپردازید، بازی بسیار لذت بخش خواهد بود.

Rayman Origins fly

در اینجا همه کاری میکنند!

درباره‌ی گیم پلی بازی باید گفت که هنر از سر و رویش می‌بارد. سازندگان یک بازی دو بعدی با زاویه‌ی دید خطی را به ما تحویل داده‌اند که قطعاً در طراحی مراحل آن غرق خواهید شد. بگذارید دقیقتر بگویم: گرافیک Rayman Origins برابر است با طراحی مراحل آن.

اینکه از کجای طراحی مراحل شروع کنم و کجا آن را به اتمام برسانم واقعاً مشکل است اما پس از کمی تأمل تصمیم گرفتم در بررسی گرافیک هنری و موسیقی بازی بخش برفی را انتخاب کنم که مطمئناً به زودی دلیل آن را در خواهید یافت.

به نظر من بهترین و زیباترین قسمت بازی از نظر هنری، همین بخش قطب است (به این نکته توجه کنید که تمامی مراحل بازی از نظر هنری یک شاهکارتمام معنا هستند). در ابتدا شما بجز برف چیزی نمی‌بینید، همه چیز آرام است و به راحتی بر روی برف‌ها سر می‌خورید و منتظر آغاز قسمت هیجان انگیز بازی هستید. پس از چند دقیقه خود را در وسط کلی هندوانه و لیمو و ماهی گوشت خوار و صد البته خروارها برف می‌بینید. در پس زمینه آبی سرد در جریان است و تکه‌های یخ بر رویش جریان دارند. تکه‌های یخ در همه جا قرار دارند و رنگ قرمز متمایل به صورتی، تنها رنگ گرم این مکان است!

موسیقی هم به یخ‌ترین شکل ممکن در جریان است، آرامش یخ‌ها را با سرعت بسیار بالای بازی کردنتان ترکیب کنید! این مخلوط عجیب موسیقی همین بخش است. موسیقی در قطب دقیقاً حس و حالی را به شما می‌بخشد که هم در عین حال در جایی از مغزتان احساس سرما کنید و هم با هیجان به بازی ادامه دهید.

Rayman Origins ocean

برخی دشمنان نقطه ضعف خودشان را دارند

به هر حال کم کم همه چیز تمام می‌شود و شما با خراب کردن تکه‌ای یخ ناگهان سقوط می‌کنید، اما اینبار همه چیز ۱۸۰ درجه تغییر می‌کند و حتی باورتان نمی‌شود همین الان بر روی کلی برف و یخ درحال گام برداشتن بودید!

جایی که در آن سقوط کرده‌اید گرم، داغ و یا بیشتر از آن سوزاننده است! شما در یک آشپزخانه قرار دارید. همه چیز درحال جنب و جوش است؛ کلی فلفل و پنیر و ذرت و سوسیس قرمز در اطراف شما قرار دارند، روغن‌ها در دیگ‌ها به شدت غل می‌زنند و دشمنانتان با رنگ قرمز پوشانده شده‌اند. همه چیز به شما نوید یک فضای داغ را می‌دهد. اینبار بر خلاف برف‌ها از همان لحظات اول در هیجان فرو می‌روید. قرار است با سرعت از هرجایی بگذرید، از روی آتش بگذرید و با کارد و چنگال به بالا بروید.

موسیقی هم دست از کار نمی‌کشد و چندتا از بهترین ترک‌های خود (همانند گرافیک هنری، موسیقی Rayman Origins هم به قدری فوقالعاده است که حتی در برنامه‌های تلویزیونی خودمان هم از آنها استفاده می‌شود.) را برای شما رو می‌کند. هیجان از هرکجای این موسیقی‌ها می‌ریزد؛ هرچقدر که صداگذاری بازی واقعی است، صداگذاری شخصیت‌ها و موسیقی بازی فانتزی است. قرار است با این موسیقی بدوید، گرم شوید و بسوزید! موسیقی بخش آشپزخانه را نمی‌توان با کلمات توصیف کرد چرا که در آن شنونده‌ی یک سمفونی واقعی و عظیم خواهید بود.

2112523 169 rayman origins gp 1 sea dragon boss xbox 360 111511 e1505293649252 - لذتی که می‌بارد | نقد و بررسی Rayman Origins

با این اژدها کاری ندارم، اندازه ی ریمن را ببینید!

 

در انتها بگذارید برایتان بگویم که Rayman Origins سن و سال نمی‌شناسد، جنسیت نمی‌شناسد، فرهنگ و آداب و رسوم نمی‌شناسد و تیر عشق خود را در قلب هرکسی جای می‌دهد. خود من نیز از این نکته مطمئنم که سختی کم و زیاد بازی قطعاً در صدای قهقه های پر از لذتتان غرق خواهد شد.

 

نتیجه بررسی

داستان 6

گیم پلی 9

گرافیک 10

موسیقی و صداگذاری 9

نکات مثبت: گرافیک هنری بی نظیر، موسیقی های فوقالعاده، گیم پلی سریع و هیجان انگیز...

نکات منفی: سختی بیش از حد بازی در برخی مواقع، راهنمایی نشدن بازیکنان به پایان‌های بعدی...

دیدگاه ها

 • محمد حسین صلاحی شهریور ۲۲, ۱۳۹۶ :: ۱۰:۰۶ ق.ظ
  1 0

  واقعا خیلی بازی خوبی هست .خاطره هام رو زنده کردی 🙂

  • محمدرضا حیدری شهریور ۲۲, ۱۳۹۶ :: ۱۰:۵۴ ق.ظ
   1 0

   خواهش میکنم. خودمم با این بازی خیلی خاطره دارم دیدم حیفه نقدش تو سایت نباشه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پارسکدرز اولین بازار کار آنلاین ایران