ثبت نام

معرفی سبک Survival ، بقا به دنبال تو!

سبک Survival
ب

سبک Survival از آن دست سبک‌هایی است که مخاطبان بسیار زیاد و خاص خودش را دارد. درعین‌حال و باوجوداین طرفداران فراوان، سبک Survival همچنان برای بسیار ناشناخته و غیرقابل تشخیص است. در این مقاله قصد داریم تا بیشتر به آشنایی با این سبک هیجان‌انگیز و پیچیده بپردازیم.

معرفی سبک Survival

تنهایی، تاریکی، موجودات وحشی، تقریباً دست‌خالی بودن و نیاز به سرپناه؛ تمامی این کلمات ویژگی‌هایی هستند که یک بازی اصیل در سبک Survival باید با خود به همراه داشته باشد. هریک از این کلمات شاید در ظاهر ساده به نظر برسند ولی هنگامی‌که در دستان یک بازی‌ساز خلاق قرار می‌گیرند عناوینی مانند Minecraft را خلق می‌کنند که برای خود تبدیل به دنیایی بزرگ و فراموش‌نشدنی می‌شوند.

اینکه بخواهیم تک‌تک جزئیات و ویژگی‌هایی که بازی‌های سبک Survival را از دیگر عناوین متمایز می‌کنند شرح دهیم، مانند این است که بخواهیم تک‌تک برگ‌های یک درخت را بشماریم! درنتیجه در این مقاله به همراه شما عزیزان فقط به بخش‌هایی خواهیم پرداخت که در هر عنوان سبک بقا وجود دارند و درواقع به‌عنوان ویژگی‌های اصلی این سبک محسوب می‌شوند.

سبک Survival

واقعیت، اولین اصل سبک Survival

همان‌طور که از نام سبک Survival برمی‌آید، این سبک بر اساس زندگی واقعی طرح‌ریزی‌شده است، به‌طوری‌که بازی شمارا در یک محیط قابل تعامل قرار می‌دهد. حال این محیط ممکن است به شکل‌های متفاوتی باشد. ممکن است در عصر دایناسورها چشم بازکنید و یا ممکن است در فضا زندگی کنید. گاهی اوقات در شهری مخروبه ساکن هستید و برخی اوقات در میان انبوهی از درختان و صحرا و… .

در کنار محیط‌های واقعی، قوانین فیزیکی نیز در بازی واقعی هستند. اگر آیتم‌ها و موجوداتی که در بازی وجود دارند را فاکتور بگیریم، به‌راحتی می‌توانیم وجود قوانین فیزیک را در بازی حس کنیم. برای مثال اگر در یک بازی در سبک Survival از یک ساختمان بلند سقوط کنید ممکن است ضربه بخورید یا بمیرید؛ توانایی پرواز ندارید؛ ناک بک یا همان پرتاب کردن دشمنان به عقب با ضربه در بازی وجود دارد و… .

درعین‌حال بر طبق دنیای واقعی، چرخه‌ی شب و روز، باد و باران، برف و طوفان، گرما و سرما و… در بازی وجود دارند. در این بازی‌ها دیگر در یک مدت معین از روز بازی را انجام نمی‌دهید. قرار نیست آب‌وهوا دست‌نخورده بماند. همه‌چیز دینامیک و واقعی است. در این بازی‌ها باید حواستان به نقشه، قطب‌نما و ساعت باشد تا وضعیت خود را از دست ندهید.

سبک Survival

مبارزات در سبک Survival

مبارزات بازی‌های سبک Survival، همیشه حال و هوا و سبک مخصوص خود رادارند. ازآنجایی‌که در این بازی‌های معمولاً با دست‌خالی یا سلاح‌های بسیار ابتدایی شروع می‌کنید، همیشه مبارزات از درجه‌ی سخت به آسان در حال حرکت هستند. مبارزات سبک Survival به دوستِ تقسیم می‌شوند: ۱- سبک مبارزه‌ی شما در این بازی‌ها با توجه به آیتم‌ها و سلاح‌هایی که قابلیت ضربه زدن دارند مشخص می‌شود؛ برای مثال در عنوانی به نام Goliath که در سبک Survival ساخته‌شده، شخصیت اصلی بازی تنها توسط ربات‌های غول‌پیکری که توانایی حمله به هیولاها را داشتند می‌توانست مبارزه کند.

۲- همه‌چیز در بازی این توانایی رادارند که ضربه بزنند، از شمشیر گرفته تا یک‌تکه چوب همه قابلیت کم کردن سلامتی طرف مقابل به مقدار مختلفی رادارند. برای مثال عناوینی مانند Minecraft از این شیوه برای پیشبرد مبارزات خود بهره می‌برند.

وظایف سبک Survival

در کنار این‌ها وظایف دیگری نیز دربازی‌های سبک Survival وجود دارند که به‌گونه‌ای در تمامی آن‌ها قرارگرفته‌اند. اولین وظیفه‌ی شما زنده ماندن است؛ اگر از مبارزات و سقوط کردن و مرگ‌های خارجی بگذریم، در بازی همیشه باید زیر یک سقف باشید؛ هنگامی‌که به زیرآب می‌روید مراقب اکسیژنتان باشید و درعین‌حال به‌اندازه‌ی کافی غذا بخورید تا از گرسنگی نمیرید.

سبک Survival

وظیفه‌ی دوم و به‌نوعی نماد بازی‌های سبک Survival، کرفتینگ یا ساختن وسایل است. با به دست آوردن وسایل موردنیازتان از نقاط مختلف مانند جنگل‌ها، میان موجودات زنده‌ی محیط‌های مختلف، زیرزمین یا در قعر دریا، می‌توانید ابزارها و آیتم‌های جدیدی برای خود بسازید که بتوانید از آن‌ها برای استفاده‌ی مستقیم یا ساختن آیتم‌های جدید بهره ببرید.

وظیفه‌ی سوم و نهایی جست‌وجو کردن است. در این سبک که معمولاً بر پایه‌ی دنیایی باز و بزرگ ساخته می‌شود، باید به نقاط مختلف سفر کنید و آیتم‌های جدیدی جمع‌آوری کنید. حتماً نیاز نیست در یک نقطه ساکن شوید و هرروز سفر خود را ازآنجا آغاز کنید، می‌توانید با سفر کردن در نقاط مختلف و ساختن خانه و سرپناه جدید هرروز نقاط جدیدی را کشف کنید.

سبک Survival

نکات متفرقه و سخن آخر درباره‌ی سبک Survival

در کنار تمامی این‌ها، دودسته‌ی دیگر هم وجود دارند که از نام سبک Survival در خود استفاده می‌کنند. هردوی این دسته‌ها به نحوی با سبک Survival اصلی در ارتباط هستند اما به‌هیچ‌وجه تمامی ویژگی‌های این سبک را در خود ندارند.

دسته‌ی اول، بازی‌های سبک وحشت و بقا (Survival Horror) هستند که بازیکن را مجاب می‌کنند در یک محیط بسته و وحشتناک، با موجودات ترسناکی دست‌وپنجه نرم کند که قصد دارند سر او را از جا بکنند! در این سبک بازی بر روی مبارزات، صحنه‌های ترسناک و مکان‌ها و معماهای مخفی تمرکز کرده است که همگی مو بر تن شماراست می‌کنند. اولین عنوانی که از این نام استفاده کرد، بازی رزیدنت اویل ۱ ساخته‌ی کمپانی کپ کام بود.

دسته‌ی دوم بازی‌هایی هستند که در خود گیم مؤدی به نام Survival دارند. در این گیم مودها همان‌طور که از نامشان پیداست معمولاً هدف اصلی زنده ماندن است. حال این زنده ماندن ممکن است دفاع کردن در برابر موجودات مختلف و زیاد تعبیر شود یا اینکه ممکن است اهداف و مأموریت و معماهای خاصی برای زنده ماندن در نظر سازندگان باشد.

سبک Survival

حال که بیشتر با سبک Survival آشنا شدیم امیدوارم شما عزیزان بادید باز و بهتر و باعلاقه و اشتیاقی بیشتر به سراغ بازی‌هایی که در این سبک ساخته‌شده‌اند بروید.

Source:Techzimmer

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پارسکدرز اولین بازار کار آنلاین ایران