ثبت نام

ساعت اپل طی چند روز آینده به بازار چین وارد می‌شود

ورود ساعت اپل طی چند روز آینده به بازار چین

قرار است طی چند روز آینده ساعت اپل وارد بازار چین شود و بازار این کشور را متحول کند هرچند محصولات مختلف شرکت‌های چینی در حال حاضر بسیار محبوب‌تر از شرکت‌های دیگر هستند اما این ساعت (گجت) در بین چینی‌ها بسیار محبوب است. با تک‌زیمر همراه باشید.

ورود ساعت اپل به بازار چین

شرکت Apple در راستای بخشی از اهداف بلندمدت خود برای ورود به بازارهای بزرگ جهانی دستاورد جدید خود را روز سه‌شنبه به چین منتقل می‌کند. کوئتوف، جف ویلیامز از شرکت اپل از درون ساعت یک رفرنس (منبع) به ویچت (پیام‌رسان محبوب چینی‌ها) داده است.

او در جریان بحث‌هایی که در مورد ویژگی LTE این ساعت‌ها بود گفت:”پیام‌رسان‌هایی مانند وی‌چت بخوبی با این ساعت‌ها سازگار هستند”. پیام‌رسان‌هایی مشابه بسیاری وجود دارند اما ویلیام پیام‌رسان وی‌چت را انتخاب کرد.

ورود ساعت اپل طی چند روز آینده به بازار چین

پیام‌رسان وی‌چت

اما چرا ویلیام WhatsApp که یکی از پیام‌رسان‌های موفق در عرصه جهانی است را انتخاب نکرد؟ اشاره ویلیام به پیام‌رسان محبوب چینی‌ها در حالی که این پیام‌رسان در بین آمریکایی‌ها ناشناخته است تعمدی به نظر می‌رسد. ویلی شیح، استاد مدیر آموزشگاه بازرگانی  دانشگاه هاروارد، که در سال ۲۰۱۵ یک مطالعه موردی در WeChat انجام داده است،

با این عنوان که چرا اپل از بین تمام برنامه‌ها وی‌چت را انتخاب کرده؟ می‌گوید:”از آنجایی که هر مصرف‌کننده چینی که من  می‌شناسم و یا دیده‌ام از WeChat خیلی بیش‌تر از ایمیل یا پیام کوتاه استفاده می‌کند، بنابرین این برنامه به زودی به بزرگ‌ترین پلت‌فرم رسانه‌های اجتماعی در چین تبدیل می‌شود. بنابراین Apple می‌بایست با این برنامه ظاهر شود “

این اولین بار نیست که در تاریخ اخیر شرکت اپل سومین بازار جهانی خود را که فقط چند درصد از اروپا عقب‌تر است را تکریم  می‌کند. همچنین این دومین‌ بار است که شرکت اپل از این پیام‌رسان در ساعت‌های هوشمند خود استفاده می‌کند زیرا که پیام‌رسان وی‌چت اولین توسط کوین لینچ به ساعت‌های هوشمند اپل راه یافت. شرکت اپل در کنفرانس WWDC امسال با ترجمه عبارت”محبوب‌ترین غذا در رستوران شما چیست؟”

پیام‌رسان واتس‌آپ

با مترجم سیری تجدید حیات پیدا کردو در این سال‌ها شرکت اپل علاقه بیشتری به بازارهای چینی پیدا کرده است. شرکت اپل در ماه ژوئیه، با اشاره به نقض قوانین محلی چندین برنامه VPN را که شهروندان برای دور زدن فایروال شبکه‌های اینترنتی از این برنامه‌ها استفاده می‌کردند از فروشگاه iTunes را حذف کرد .

اگرچه شرکت اپل با چین ارتباط نزدیکی دارد اما به نظر می‌رسد در طول سال گذشته نتوانسته است جایگاه خود را در بازار چین تثبیت کند. اپل از سال ۲۰۰۸ تاکنون در چین حضور داشته است و ۴۱ فروشگاه را  نه تنها در هاب‌های اصلی شهر پکن و شانگ‌های بلکه در محدوده وسیعی از استان‌ها گسترانیده است. اما در امسال، آیفون نتوانسته حتی خود را به رتبه چهارم در محبوبیت چین برساند، زیرا مردم محلی به جای  آن به نام تجاری داخلی Xiaomi علاقه‌مند هستند.

شرکت‌های Huawei، Oppo و Vivo

الان تنها Xiaomi نیست که اپل باید در برابر آن رقابت کند، اما Huawei، Oppo و Vivo نیز امسال به ترتیب رتبه‌های اول، دوم و سوم را در محبوبیت خود را به دست آورده‌اند. زمانی که آیفون برای اولین بار در چین به بازار آمد، در اواخر سال ۲۰۰۹، بعضی از این شرکت‌ها مانند، Xiaomi، هنوز تاسیس نشده بود، و بعضی دیگر مانند Vivo، تازه ایجاد شده بودند. در سال ۲۰۱۵، این حرکت رو به رشد به بالاترین سطح رسیده است و چین توانسته است درآمدی بیشتر از اپل دست یابد. به نظر می‌رسد دیگر دوران گوشی‌های اپل در بازار چین به پایان رسیده است.

ورود ساعت اپل طی چند روز آینده به بازار چین

آقای شیخ توضیح می‌دهد که این به دلیل آن است که مارک‌های چینی توانسته‌اند، گوشی‌های هوشمند با طراحی صنعتی، مناسب و کامل به بازار عرضه کنند که می‌توانند امکانات آیفون را دارا باشند و در مقابل هزینه کمتری هم دارند. او می‌گوید: ” بسیاری از مصرف‌کنندگان چینی احساس می‌کنند که بدون خرید محصولات اپل می‌توانند از محصولات با کیفیت داخلی استفاده کنند.” ویلیام این گونه اظهار می‌دارد که از زمانی که ساعت اپل در سال ۲۰۱۵ ظاهر شد، بسیاری از مردم می‌گفتند که با توجه به سلیقه‌های چینی‌ها، ترکیب مناسبی است.

ساعت‌های هوشمند

ساعت‌های هوشمند در سال گذشته شاهد Q4 قوی بودند، و  اپل شش میلیون واحد را به فروش رساند، که ۸۰ درصد از بازار جهانی ساعت‌های هوشمند را به خود اختصاص داد. پس از آن سه ماهه فصل تعطیلات، فروش تماشای اپل کاهش یافته است. اپل ۲٫۷ میلیون واحد را در طول سال دوم Q2 در سراسر جهان فروخت، که رقیبانش مانند Xiaomi با ۳٫۵ میلیون دستگاه و Fitbit با ۳٫۳ میلیون دستگاه در مقایسه بترتیب بیشترین فروش را به خود اختصاص داده‌اند.

شرکت اپل مشتاقانه در تلاش است تا از رقیبان تجاری خود در زمینه فروش ساعت‌های هوشمند عقب نماند. تحلیلگر بازار پیش‌بینی می‌کند اپل بزودی تولیدات خود را در سال جدید افزایش خواهد داد و قطعا نام تجاری ویلیامز آسیب نخواهد دید. اما کوک می‌گوید از ماه اکتبر در طی ۹۰ روز فروش شرکت اپل صعودی بوده است.

منبع :
theverge
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پارسکدرز اولین بازار کار آنلاین ایران