ثبت نام

بازی Heat Signature ، مزدوران کهکشان!

730x410 - بازی Heat Signature ، مزدوران کهکشان!

به نظر شما یک بازی تا چه حد می‌تواند ساده ولی سرگرم‌کننده باشد؟ نظرتان راجع به عناوین پرزرق‌وبرق چیست؟ فکر می‌کنید کدام‌یک می‌توانند شمارا در خود غرق و مدت‌ها سرگرم کنند؟ به‌طورقطع این سؤال پاسخ مشخصی ندارد؛ هر عنوانی، بزرگ یا کوچک، ساده یا پیچیده، یا طوری از پتانسیل‌هایش استفاده می‌کند که به یک عنوان عالی تبدیل شود، یا اینکه به همه‌چیز پشت کرده و جز یک عنوان ضعیف و ناقص چیزی در دستان ما قرار نمی‌گیرد. عنوانی هم که امروز قصد معرفی آن راداریم، یعنی بازی Heat Signature از آن دسته عناوینی است که توانسته حداکثر استفاده را از این پتانسیل‌ها داشته باشد.

نقد و بررسی بازی Heat Signature 

بازی Heat Signature شمارا در قالب یک دزد یا مزدور فضایی قرار می‌دهد. اگر به دنبال توضیحات بیشتری می‌گردید بسیار متأسفم چون بازی را نمی‌توان در جمله‌ای طولانی‌تر از این خلاصه کرد. در اوایل بازی یکی از شخصیت‌های موجود را انتخاب می‌کنید و پس از مشاهده‌ی مختصر توضیحات و ویژگی‌های آن شخصیت وارد بازی و دریافت واحد پول بازی درازای انجام مأموریت می‌شوید.

بازی Heat Signature

گیم پلی و داستان بازی Heat Signature 

به این دلیل این دو قسمت را با یکدیگر ترکیب کردم که بازی Heat Signature نه آن‌قدر ازنظر داستانی طولانی و قابل‌لمس بود که بود که بخواهم بخشی جداگانه برایش در نظر بگیرم و در بررسی به آن نمره‌ای بدهم، و نه آن‌قدر ضعیف و خالی بود که بخواهم به امان خدا رهایش کنم. داستان بازی Heat Signature با یک بخش آموزشی بی‌سروته آغاز می‌شود. شما با فضاپیمای کوچک خود وارد سفینه‌ای می‌شوید و در انتها از شیشه‌ی آن بیرون می‌پرید و درنهایت از یک کافه‌تریای فضایی سر درمی‌آورید!

بازی در اینجا کمی هوشمندانه می‌شود به شما تعدادی انتخاب می‌دهد که از طریق آن‌ها بتوانید کار شخصیت اصلی را مشخص کنید که به‌عنوان یک دوست به دیگران کمک کند یا مانند یک مزدور، درازای دریافت پول به انجام مأموریت‌های مختلف بپردازد اما پس‌ازاینکه اینکه گزینه‌ی موردنظر را انتخاب می‌کنید… .

داستان در همین‌جا تقریباً به اتمام می‌رسد و این شمایید که در ادامه باید از بین شخصیت‌های مختلف یکی را انتخاب کنید و مأموریت شخصی آن‌ها درواقع کل داستان بازی است. امیدوارم انتظار بیشتری از بازی نداشته باشید چراکه برای بازی مستقلی مانند بازی Heat Signature همین هم ممکن است بسیار زیاد باشد!

همه‌چیز بازی Heat Signature در کافه‌تریا!

همان‌طور که گفته شد گیم پلی بازی به‌صورت انتخاب شخصیت و انجام مأموریت است. همه‌چیز بازی Heat Signature در بیس‌ها و سیارک‌هایی مصنوعی جریان دارد که به‌نوعی شباهت خاصی به کافه‌تریاهایی که محل کار قهرمانان فیلم‌های علمی تخیلی آمریکایی هستند دارد! در این بیس‌ها همه‌چیز برای شما قرار داده‌شده، از محل انجام مأموریت گرفته تا خریدوفروش اسلحه و آیتم و فضاپیما.

مأموریت‌های بازی همیشه به سه سطح آسان، متوسط و سخت طبقه‌بندی می‌شوند که البته در برخی مأموریت‌های خاص ممکن است این دسته‌بندی تغییر کند. در هر مأموریت باید شخصی را بکشید، سفینه‌ای را تسخیر کنید یا جنازه و یا آیتمی را به یکی از بیس‌های خودتان در کهکشان انتقال دهید. البته با پیشرفت در بازی شرایط مأموریت‌ها عوض می‌شود به‌نحوی‌که در برخی مأموریت‌ها کشتن اشخاص (در مأموریت‌های قتل کشتن همه به‌جز هدف موردنظر)، باعث کاهش کابل توجه دستمزدتان می‌گردد؛ یا اینکه در برخی مأموریت‌ها ابتدا نیاز به تهیه‌ی سلاح‌ها و آیتم‌های خاص و سپس انجام آن دارید.

همچنین می‌توانید شخصیت اصلی خود را در بیس‌های بازی عوض کنید که البته این اتفاق در صورت مرگ شما به‌صورت اجباری انجام می‌شود. هریک از شخصیت‌ها که به‌هیچ‌وجه پردازش داستانی یا حتی یک کلمه دیالوگ هم در دست‌وبال خود ندارند، مجهز به سلاح مخصوصی هستند که در هر مأموریت به‌طور محدود قابل‌استفاده است و با بازگشتن به بیس دوباره شارژ می‌شود.

بازی Heat Signature

آنچه بازی Heat Signature می‌کشد

برای انجام مأموریت‌های بازی Heat Signature ابتدا باید یکی از آن‌ها را بر عهده بگیرید. سپس باید از پایگاه خارج‌شده و سوار فضاپیمای کوچک خود بشوید. سرعت حرکت با فضاپیما بسیار کم است، به‌طوری‌که گاهی اوقات ممکن است حدود دو یا سه دقیقه طول بکشد تا بتوانید در نقشه‌ی بسیار کوچک بازی به هدف خود برسید. خوشبختانه سازندگان برای این مشکل راه‌حلی تعبیه کرده‌اند و می‌توانید با نگه‌داشتن کلید F سرعت بازی را ۶ برابر کنید.

پس‌ازاینکه به محل انجام مأموریت (که در ۹۹ درصد اوقات یک سفینه‌ی در حال حرکت است) رسیدید، باید فضاپیمای خود را با کنترل سختی که دارد به محل ورودی سفینه چسبانده و وارد آن شوید. در اینجا بازی اصلی آغاز می‌شود. درصد کمی از مأموریت‌ها این اجازه را به شما می‌دهند که بتوانید به دو صورت مخفی‌کاری یا اکشن دشمنان را از سر راه بردارید که البته باقی مأموریت‌ها به دلیل وجود نگهبانان بیشتر و قوی‌تر یا وجود زنگ خطر در سفینه اجازه‌ی سروصدای اضافی را به شما نمی‌دهند.

چگونه در بازی Heat Signature بکشیم؟

بازی Heat Signature همیشه دو نوع سلاح در اختیار شما قرار می‌دهد، سلاح‌های گرم و سلاح‌های سرد. سلاح‌های سرد خصوصیت چندانی ندارند و فقط برای قتل بی‌صدا و از راه نزدیک به کار می‌روند. درباره‌ی سلاح‌های گرم موضوع این‌گونه نیست و شما از انواع مختلفی تفنگ بهره می‌برید. برخی تفنگ‌ها برای کشتار به کار می‌روند، برخی برای از کار انداختن امنیت و برخی هم برای تلپورت. درهرصورت هنگامی‌که بخواهید حمله کنید یا هنگامی‌که قرار باشد موردحمله قرار بگیرید بازی آهسته می‌شود.

درواقع بازی بر اساس ایستادن و آهسته شدن در حین شرایط سخت ساخته‌شده. ممکن است در میان چند نفر از نگهبان‌ها قرارگرفته باشید و بخواهید از دست آن‌ها فرار کنید، به همین دلیل بازی Heat Signature امکان نگه‌داشتن و تعویض امکانات یا مشخص کردن حملات را در این قسمت قرار داده که به‌نوعی آن را تبدیل به یک اکشن با المان‌های استراتژی می‌کند.

3 1 - بازی Heat Signature ، مزدوران کهکشان!

فضا از دید و شنود یک فضاپیمای بازی Heat Signature

اگر بخواهیم بازی Heat Signature را با عناوین دیگر مقایسه کنیم، به‌راحتی می‌توانیم آن را در حد وسط ازنظر گرافیکی قرار دهیم. بازی به‌صورت دوبعدی دنبال می‌شود و انیمیشن‌های بازی از نزدیک بسیار ضعیف هستند و اگر کمی به وضعیت راه رفتن شخصیت‌ها دقت کنید منظور مرا متوجه می‌شوید. تقریباً می‌توان این‌طور گفت که بازی Heat Signature ازنظر گرافیکی فقط برتری کوچکی در طراحی محیط‌های داخلی دارد.

محیط‌های خارجی و فضا، می‌توانستند بسیار زیباتر طراحی شوند. فضا در بازی Heat Signature فقط یک محیط قرمزرنگ با ستاره‌های سفید است که هیچ‌گونه حس خاصی را به شما القا نمی‌کند؛ بدنه‌ی سفینه‌ها و بیس‌های مختلف تقریباً هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. این موضوع هنگامی بدتر می‌شود که بفهمید همین نکات گاهی اوقات باعث می‌شود مکان‌های مربوط به دوستانتان را گم کنید و ناگهان خود را در دل دشمن پیدا کنید.

اما همان‌طور که گفته شد بازی ازنظر طراحی داخلی بسیار عالی عمل کرده. البته این‌طور فکر نکنید که هنگام ورود به داخل یک بیس یا سفینه در بازی Heat Signature شاهد عظمت و شکوه و جلال و… خواهید بود؛ خیر این‌طور نیست و تنها دلیلی که باعث می‌شود تا این قسمت از گرافیک بازی را خوب بدانیم، تنوع بالا در طراحی محیط‌ها است. ممکن نیست وارد یک سفینه شوید و آن را مشابه دیگری پیدا کنید، چراکه به لطف طراحی رندوم این مشکل به‌سادگی برطرف شده است و این جزئیات محیط‌هاست که شمارا به شگفتی وا‌می‌دارد.

بخش‌هایی که در بازی Heat Signature سرشان بی‌کلاه ماند

ازآنجاکه بازی ازنظر هنری چندان خوب عمل‌نکرده، زحمتی برای قسمت فنی هم به خود نداده و بازی را در حال و هوای یک بازی قدیمی ۱۰ سال پیش رها کرده است. تنها نکته‌ی مثبت، افت نکردن کیفیت تکسچرها با زوم کردن بر روی نقاط مختلف است که البته فقط تا حد متوسط پایدار است و هنگامی که بخواهید تا انتها روی صفحه زوم کنید کیفیت خود را از دست داده و شما را ناامید می‌کنند. از بازی Heat Signature هم انتظار نورپردازی و انیمیشن‌های جذاب و نبود افت فریم و نبود باگ‌های مختلف گرافیکی نداشته باشید چون سازندگان به‌هیچ‌وجه در قیدوبند این مسائل نبوده‌اند.

درباره‌ی موسیقی بازی هم بیش از یک خط نمی‌توانم بنویسم چون فکر می‌کنم خود بازی هم بیشتر از یک خط نوت موسیقی دیگری نداشته باشد. موسیقی بازی بیشتر مرا به یاد بازی Faster Than Light که یک بازی استراتژیک با سبک و سیاق فضایی است انداخت تا اینکه بخواهد منحصربه‌فرد بودن خود را نشان دهد. همچنین ازنظر صداگذاری، هیچ شخصیتی صدا ندارد و تنها صدایی که به گوش می‌رسد، صدای شلیک گلوله و راه رفتن و فضاپیما است و دیگر هیچ.

بازی Heat Signature

فرجام یک مزدور بازی Heat Signature

اگر به دنبال یک سرگرمی هستید؛ اگر از مهم بودن دربازی‌ها خسته شدید؛ اگر به دنبال یک تجربه‌ی کم‌حجم هستید؛ اگر بازی مستقل جدید خوبی سراغ ندارید؛ اگر هنوز نمی‌دانید با ۱۵۰ مگابایت به‌جز Undertale چه می‌توان دانلود کرد، پیشنهاد من به شما بازی Heat Signature است.

Source:Techzimmer

نتیجه بررسی

گیم پلی 8.5

گرافیک 5

موسیقی و صداگذاری 2

نکات مثبت: گیم پلی هیجان انگیز، طراحی جزئیات عالی، استفاده از تمامی پتانسیل بازی...

نکات منفی: مأموریت‌های به شدت تکراری، گرافیک ضعیف، موسیقی ضعیف، افت شدید کیفیت بافت‌ها، نبود تنوع در دشمنان، نبود هیچگونه شخصیت پردازی که با این وجود سازندگان سعی کرده‌اند آن را در بازی نمایش دهند، تکراری بودن محیط‌های خارجی...

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پارسکدرز اولین بازار کار آنلاین ایران