ثبت نام

بازی Battlefield 1 ، گرزی که تانک شد!

unnamed1 730x410 - بازی Battlefield 1 ، گرزی که تانک شد!

جنگ جهانی اول، جنگی برای پایان همه‌ی جنگ‌ها. این شعار که از دو نام یک جنگ واحد تشکیل‌شده، قرار بود واقعی باشد، قرار بود جهان را جای بهتری کند و قرار بود که تاریخ جهان را دوباره بنویسد. جالب بود که مفهوم این شعار رسیدن به صلح از راه جنگ بود؛ قرار بود مردان وزنان و کودکان بی‌شماری کشته شوند تا جهان به آرامش ابدی برسد! شاید این موضوع در دنیای امروز عجیب و حتی خنده‌دار به نظر برسد اما در آن زمان به‌هیچ‌وجه خنده‌دار نبود و تنها چیزی که برجای گذاشت اشک‌های بسیار برای جهانیان بود. عنوانی که امروز قصد معرفی آن رادارم، یعنی بازی Battlefield 1 هم‌دست بر روی این برهه‌ی مهم تاریخی گذاشته است. با تک‌زیمر همراه باشید تا ببینیم جنگ بزرگ به سبک Battlefield یعنی چه.

بازی Battlefield 1

بازی Battlefield 1، میدان جنگ جهان

بگذارید این‌طور بگویم که اگر تصور می‌کنید Battlefield 1 قرار است جملات بالا را در قالب یک سرگرمی-رسانه به ما نمایش دهد، کاملاً در اشتباه هستید و آثار استودیو دایس را باکارهای هیدئو کوجیما اشتباه گرفته‌اید. در داستان بازی Battlefield 1 یک پارادوکس خاص وجود دارد. بازی هم روح دارد و هم ندارد؛ هم جنگ بزرگ را به نمایش درآورده و هم از نمایش دادن آن بازمانده؛ هم شمارا در غرق جنگ می‌کند و هم از یک حماسه دورتان می‌دارد. Battlefield 1 نمایش بایدها و نبایدهاست.

داستان بازی روایت واحدی ندارد، حتی بخش داستانی را War Stories نامیده‌اند. بازی داستان شخصیت‌های مختلف و متفاوتی را دنبال می‌کند. درواقع داستان بازی را می‌توان به یکی از شاهکارهایی که در قالب جنگ جهانی ساخته‌شده تشبیه کرد. داستان بازی Battlefield 1 شباهت خاصی به داستان بازی Valiant Hearts: The Great War دارد. داستان شخصیت‌های مختلف با سرگذشت‌ها و در محیط‌های مختلفی را به نمایش می‌گذارد که از چند دقیقه تا چند ساعت از بازی را همراه آنان خواهیم بود. درنهایت بازی گیم پلی‌ای کوتاه و ۶ الی ۸ ساعته دارد که کاملاً کوتاه است.

حکایت‌هایی که خواهیم شنید

بازی Battlefield 1 در محیط‌های مختلفی جریان دارد. از صحراهای عربستان گرفته تا ویرانه‌های فرانسه که همگی به زیبایی ساخته‌وپرداخته شده‌اند. در ابتدای بازی با سربازان سیاه‌پوست آغاز می‌کنید، کمی پس از فرانسه آسمان‌ها قرار دارند، سپس وارد تانک می‌شوید و درنهایت باید از سنگر دشمنان به‌پیش دوستان خود بازگردید.

تک‌تک لحظات بازی پرشده است از صحنه‌های سینمایی و صداگذاران حرفه‌ای. می‌توانید درصحنه‌های بازی غرق شوید یا اینکه با دیدن آن‌ها هیچ احساسی نداشته باشید. همان‌طور که از نام Battlefield پیداست، بازی Battlefield 1 باید یک میدان نبرد عظیم و جنگی تمام‌عیار را نمایش دهد اما بازی در بخش تک‌نفره و داستانی چندان در این بخش موفق نبوده و همه‌چیز به‌سادگی درصحنه‌های سینماتیک گم می‌شود.

از میان‌پرده‌ها و محیط و چیزهای دیگر که بگذریم به خش شخصیت‌پردازی بازی Battlefield 1 می‌رسیم و صدالبته بازهم یک ضعف دیگر. بازی Battlefield 1 پرشده است از شخصیت‌های پر پتانسیل؛ تک‌تک شخصیت‌هایی که در طول بازی با آن‌ها سروکار دارید پتانسیل این رادارند که به یکی از بهترین شخصیت‌های سری تبدیل شوند اما مشکل هنگامی نمود پیدا می‌کند که بازی اجازه‌ی انس گرفتن را به شما نمی‌دهد. هرچند وجود چند روایت مختلف در بازی تنوع خاصی به آن بخشیده اما به دلیل نبود زمان کافی فرصت عجین شدن با این روایت‌ها و صدالبته شخصیت‌هایشان را ندارید و درنتیجه تعامل باشخصیت‌ها کاملاً ناامیدکننده است.

بازی Battlefield 1

این جنگی واقعی است!

چه زمانی بهتر از جنگ جهانی اول؟ چه دورانی بهتر از نبرد عثمانی با عربستان و فرانسه با آلمان؟ جنگ جهانی دوم چیزی بود که همه می‌خواستند ولی نه الکترونیک آرتز و دایس و نه اکتیویژن به سراغ آن رفتند؛ با Call of Duty کاری ندارم چراکه موضوع بحث ما نیست اما بازی Battlefield 1 حتی پایش را عقب‌تر از همیشه گذاشته بود و به جنگ جهانی اول بازگشته بود! برای بسیاری از طرفداران (ازجمله خودم که عاشق جنگ جهانی اول هستم)، این تصمیم بسیار هیجان‌انگیز بود اما در مقابل بسیاری نگران این بودند که به دلیل علاقه‌ی خاص گیمرها به اسلحه‌ی آشنا، این تجربه به شکستی تمام‌عیار تبدیل شود.

هنگامی‌که بازی Battlefield 1 منتشر شد ناگهان همه‌چیز تغییر کرد. تریلر این بازی که به یکی از محبوب‌ترین ویدئوهای یوتیوب تبدیل‌شده بود، اینبار خود بازی را به یکی از محبوب‌ترین بازی‌های شوتر جهان تبدیل کرد. در بازی همه‌چیز واقعی بود. دیگر خبری از لیزر و فضاپیما و جت و ربات و… نبود؛ اینبار در نقش کارگران و کشاورزانی بودیم که هنوز از بیل و کلنگ جلوتر نرفته بودند. در نقش جوانانی بودیم که هنوز چوب را بهترین تفریحشان می‌دانستند و اینبار در نقش سربازانی بودیم که گرز و تپانچه پیشرفته‌ترین فناوری‌شان بود.

قتل با سلاح سرد

بگذارید از سلاح‌ها آغاز کنم. اگر به تاریخ جنگ جهانی اول نگاهی بیندازید متوجه می‌شوید که در تاریخ وقوع این جنگ، سیاری از کشورها هنوز هم شمشیر و گرز و گاهی هم تیر و کمان را سلاح‌های اصلی جنگ می‌دانستند. در مقابل کشورهایی هم بودند که سلاح‌های گرم در دست داشتند. فرانسه، آلمان و عثمانی ازجمله‌ی این کشورها بودند که در طول جنگ بزرگ به‌قدری پیشرفت کردند که حتی به بمب‌های شیمیایی، توپخانه‌های عظیم و حتی مسلسل دست پیدا کردند.

میدانم کمی دیر شده اما بگذارید این را بگویم که هرچه در این مقاله درباره‌ی جنگ جهانی اول می‌خوانید درباره توصیف بازی Battlefield 1 است که به‌صورت تاریخی بیان می‌شود. در طول بازی Battlefield 1 شما دیگر تفنگ مدرنی در دست نخواهید داشت. تفنگ‌های قدیمی که روند کند بازی را بسیار کندتر کرده‌اند و ممکن است حتی نحوه‌ی خشاب‌گذاری آن‌ها برای بازیکنان عجیب باشد. این تفنگ‌های ناشناخته باعث می‌شوند تا روند بازی بسیار کند و آهسته شود. به‌هیچ‌وجه انتظار کشتار دسته‌جمعی را نداشته باشید و حتی به زنده ماندن طولانی‌مدت هم‌فکر نکنید.

Untitled 2 - بازی Battlefield 1 ، گرزی که تانک شد!

این بازی Battlefield 1 است نه عنوانی دیگر. اگر تیری خورده‌اید، جایی نیست که با آرامش در آن استراحت کنید. هرلحظه باید انتظار نابودی تمام و کمال محلی که در آن هستید را داشته باشید. تقریباً هر چیزی که می‌بینید قابلیت این را دارد که با خاک یکسان شود. این کند شدن بااینکه کمک می‌کند در بازی حواستان بیشتر جمع باشد و فرصت بیشتری برای حرکت و پیروی داشته باشید اما این به‌هیچ‌وجه به این معنی نیست که بازی هیجان خود را از دست می‌دهد. به دلیل این آرامش ترسناک، هرلحظه استرس این رادارید که ناگهان یک دشمن از پشت دیواری بیرون آمده و شروع به تیراندازی کند.

ماشین‌هایی که در بازی Battlefield 1 شلیک می‌کنند

در بخش تک‌نفره‌ی بازی Battlefield 1 تنوع بسیار زیادی در میان وسایل نقلیه مشاهده می‌شود. هریک از این وسایل به‌نوعی شخصیت خاص خود رادارند. برخی تانک‌ها سنگری غیرقابل‌تسخیر محسوب می‌شوند و برخی راه‌های سریع حمل‌ونقل بازی (البته منظور از سریع، سریع زمان جنگ جهانی است نه چیزی که ما از سرعت سراغ داریم). هواپیماها هم به همین نحو هستند؛ هرچند به دلیل تازه بودن این فناوری‌ها در زمان جنگ جهانی اول همگی بسیار ضعیف هستند اما تک‌تک آن‌ها ویژگی خاصی دارند. برخی قدرتمندتر هستند و برخی هم بهتر هدایت می‌شوند.

راه‌های نبرد هم به دلیل وجود ملیت‌های متفاوت تنوع زیادی دارند. در برخی مراحل بازی Battlefield 1 باید مستقیماً به دل دشمنان بزنید؛ در مرحله‌ای دیگر باید به‌تنهایی با یک کمپ بزرگ دشمنان مبارزه کنید و خود را از دستشان نجات دهید و در برخی قسمت‌های بازی بر فراز آسمان جنگ پرواز می‌کنید و از بالا بر صحنه‌های نابودی زمین می‌نگرید. در عربستان جنگ‌های چریکی و اسب‌سواری را یاد می‌گیرید و در فرانسه کشتار دسته‌جمعی را.

جهان در حال نابودی

این موتور فراسبایت است! می‌توانید تمام دنیا را با این موتور نابود کنید. از زمین زیر پایتان گرفته تا درخت‌های سر به فلک کشیده همه و همه در حال مرگ هستند. هیچ‌چیزی در بازی پایدار نیست. ممکن است در یک مرحله جایی را مشخص کنید و بخواهید باکمی دور شدن دوباره بتوانید به بازی برگردید اما متأسفانه مشکل اینجاست که ممکن است پس از چند ثانیه چیزی جز خاک در اطرافتان وجود نداشته باشد که بتوانید به سویش بازگردید!

بازی Battlefield 1 ازنظر بصری هم چیزی به‌جز شاهکار نیست. بازی ازنظر گرافیک هنری و فنی در وضعیت بی‌نظیری قرار دارد. گاهی اوقات که بر فراز آسمان‌ها هستید ممکن است فکر کنید در حال خواب دیدن هستید. هنگامی‌که در میان خرابه‌ها و نابودی‌های جمع راه می‌روید، خود را به‌واقع در جهنم می‌یابید. طراحان گرافیکی بازی صحنه‌های زیبایی را ساخته‌اند که هریک به‌گونه‌ای تأثیر خود را به بازی می‌بخشند. برخی زیبایی طبیعت را به رخ می‌کشند و برخی دیگر زشتی جنگ را بر سر انسان می‌کوبند.

بازی Battlefield 1

آفتاب جنگ

گرافیک فنی و نورپردازی بازی Battlefield 1 هم به لطف سازندگان به زیبایی هرچه‌تمام‌تر انجام‌گرفته است. تکسچرها بازی از کیفیت خوبی بهره می‌برند و اگر نخواهید سختگیری خود را به اوج برسانید به‌هیچ‌وجه اذیت نخواهید شد. سرعت لود تکسچرها در وضعیت خوبی قرار دارد و این مشکل تنها در سرعت لود مراحل بازی وجود خواهد داشت.

به لطف آب‌وهوای پویایی که در بازی قرارگرفته، می‌توانید در بازی آب‌وهوای واقعی و خاص را تجربه کنید. این گرافیک کاملاً پویا و غیرقابل‌پیش‌بینی است. همچنین برخلاف بسیاری از بازی‌ها که از باد و باران برای خیس کردن شخصیت‌ها و افراد استفاده می‌کنند. طوفان شن و باران سرعت شمارا کاهاش می‌دهند، دید شمارا کم می‌کنند یا حتی باعث مرگ زودرس شما می‌شوند.

نورپردازی بازی در هر قسمت، به‌صورت مناسب انجام‌گرفته. بگذارید دوبخشی که در آن‌ها نورپردازی به‌شدت وجود خواهد داشت را مثال بزنم. در آسمان‌های آبی و با هواپیما نور خورشید به زیبایی بر روی سطح نه‌چندان صیقلی هواپیما جلوه گری خواهد کرد. همچنین در صحراهای عربستان، جایی که باید گرمای هوا را حس کنید، این نورپردازی به رنگ گرمی تمایل پیدا می‌کند و با شدت بسیار بیشتری می‌تابد که تنها دلیل غیرواقعی بودن آن ندیدن سراب در بازی است!

Call of Battlefield 1

Untitled 4 - بازی Battlefield 1 ، گرزی که تانک شد!

بگذارید این‌طور بیان کنم که موسیقی در جنگ جهانی اول خاصیت چندانی ندارد. هنگامی‌که چندین موشک در اطرافتان منفجر می‌شوند مطمئناً چندان دلتان نمی‌خواهد موسیقی خاصی را بشنوید. بااین‌حال بازی ازنظر موسیقی هم چندان در وضعیت بدی قرار ندارد و برای یک شوتر که در تک‌تک نقاط آن قرار است صدای ادوات جنگی را بشنویم کاملاً مناسب است. درست است که موسیقی بازی Battlefield 1 شمارا تحت تأثیر قرار نمی‌دهد اما برای خسته‌کننده نشدن محیط کاملاً مناسب است.

همان‌طور که گفته شد صداگذاران بسیار حرفه‌ای و خوبی وظیفه‌ی صداگذاری شخصیت‌ها را بر عهده‌دارند. هریک از شخصیت‌ها هرچند پردازش خوبی ازنظر داستانی ندارند اما صداگذاران به‌قدری زیبا لهجه‌ها و صداهای مناسب آن‌ها را اجرا کرده‌اند که کاملاً راحت می‌توانید با ملیت شخصیت و روایت او تناسب برقرار کنید.

وجود صداهای مختلف در یک بازی شوتر و آن‌هم بازی Battlefield 1 یک نیاز کاملاً اساسی و مهم است. در طول بازی صداهای کاملاً واقعی را خواهید شنید. شلیک گلوله‌ها و غرش تانک‌ها رعشه بر تنتان خواهد انداخت و گاهی اوقات تنها یک‌صدا کافی است تا بفهمید ساختمانی عظیم‌الجثه در حال سقوط و مرگ است.

بازی Battlefield 1

نهایت بازی Battlefield 1

بازی Battlefield 1 عنوانی است که در بخش تک‌نفره چندان راضی‌کننده نخواهد بود. اگر تنوع مراحل را در نظر بگیریم بازی جز شاهکار چیزی نیست اما هنگامی‌که داستان کوتاه و نه‌چندان دل‌چسب بازی را مخلوط این بازی کنیم و نام آن و صحنه‌هایی که مشاهده می‌کنیم را مقایسه کنیم چیزی جز یک شوتر خشک‌وخالی را شاهد نخواهیم بود.

Source: Techzimmer

نتیجه بررسی

داستان 7

گیم پلی 9

گرافیک 10

موسیقی و صداگذاری 6

نکات مثبت: پرداختن به نقاط مختلف جنگ جهانی اول، گرافیک فنی و هنری بی‌نظیر، گیم‌پلی جذاب و سرگرم‌کننده...

نکات منفی: موسیقی نه چندان تأثیرگذار، بخش داستانی بسیار کوتاه، باگ‌های کوچک...

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پارسکدرز اولین بازار کار آنلاین ایران