ثبت نام

نقاط هابل که در دودست قرار دارند تبدیل به ستاره های دنباله‌دار فعال شدند

low STSCI H p1740a k 1340x520 - نقاط هابل که در دودست قرار دارند تبدیل به ستاره های دنباله‌دار فعال شدند
ب

تصاویر جدید فواصل تازه ای را با منظومه شمسی نشان میدهند: ستاره های دنباله دار فعال که مانند نقطه ای در دوردست قرار دارند برای اولین بار در نزدیکی خورشید قرار گرفته‌اند.

تلسکوپ فضایی هابل تصویری از این ستاره دنباله‌دار ( c/2017PANSTARRSکه کوتاه تر آن K2 است) نشان می‌دهد که این ستاره از آن سوی مدار زحل وارد می‌شود به فاصله ۱٫۵ بیلیون مایل از خورشید قرار دارد و زمانیکه به خورشید نزدیک میشود و دمای آن تا منفی ۴۴۰ درجه فارنهایت افزایش می یابد ، ستاره دنباله‌دار به یک ابر غبار آلود تبدیل می‌شود که به آن COMA می‌گویند و یک بدنه یخی آن را احاطه کرده است.
زمانیکه هسته ستاره دنباله دار در فاصله ۱۲ مایل پدیدار می‌شود. اندازه COMA برابر با ۱۰ برابر طول قطر زمین است.طبق گفته ناسا ، K2 سفر خود را از ابر کروی OORT که منظومه شمسی را احاطه کرده شروع می‌شود.هزاران دسته از بیلیون ستاره های دنباله‌دار در سرتاسر سال نوری قرار دارند چون این اولین سفر آنها به منظومه شمسی است.

ستاره دنبال دار
قبل از شکل گیری سیاره شرایط انعکاس در ترکیب ها بوجود آمده است و برای اولین بار ستاره دنباله‌دار نزدیک به خورشید می‌شود.
دیوید جویت نویسنده و محقق دانشگاه کالیفورنیا و لس آنجلس اینگونه بیان میکند : من فکر می‌کنم این مواد فرار بر روی K2 پخش شده‌اند و در اوایل بیلیون ها سال پیش احتمالا آنها در ستاره های دنباله‌دار ابرهای OORT قرار داشته اند. اما مواد فرار که بر روی سطحی قرار‌دارند گرما را از طریق خورشید جذب می‌کنند بنابراین باعث می‌شوند آنها ریزش برون پوستی داشته باشند.
بیشتر ستاره های دنباله‌دار کشف شده در نزدیکی خورشید و مدار مشتری قرار دارند بنابراین زمانیکه ما آنها را می‌بینیم این سطوح در حال پخته شدن است. این باعث شد تا ما فکر کنیم که K2 جزو اولین ستاره های دنباله‌داری بود که مشاهده شد.
بیشتر ستاره های دنباله دار از آب تبخیر شده و یه تشکیل شده اند. اما K2 فاصله زیادی با خورشید دارد و این باعث شروع این فرایند شده است.
محققان نقاط اولیه K2 در می ۲۰۱۷ با اطلاعاتی که از تلسکوپ های تحقیقاتی و سیستم پاسخگویی سریع (PANSTARR). تصویر تازه دیده شده از هابل باعث شد گروه جویت اندازه هسته K2 را اندازه گیری کنند.
در تصاویر اخیر که توسط تلسکوپ کانادا – فرانسه – هاوایی که در سال ۲۰۱۳ در شهر هاوایی گرفته‌شد نشان می‌دهد که نقاط K2 دور هم تجمع پیدا کرده‌اند. در این زمان هیچ کس توجه نداشت که این اشیای تیره وجود دارند. با توجه به این بیان اما تیم جویت ستاره دنباله دار را شناسایی کرد و رشد مادی COMA را مشخص کرد.
جویت میگوید ما اعتقاد داریم که ستاره دنباله دار حداقل در مدت ۴ سال فعال خواهد ماند. طبق اطلاعات (CFHT) K2 دارای ستاره COMA بود که در فاصله ۲ بیلیون مایلی از خورشید قرار دارد و وقتی در بین مدار اورانوس و نپتون قرار می‌گیرد فعال میشود و ما فکر میکنیم فعال خواهد ماند.
با حرکت خورشید آن گرم و گرمتر میشود و فعالیت آن افزایش می یابد.در مدت ۵ سال آینده ستاره دنباله دار به نزدیکی خورشید می‌رسد.طبق تحقیقات انجام شده، در سال ۲۰۲۲ این فاصله به نزدیک ترین مقدار خود می‌رسد و خارج از مدار سیاره مریخ قرار می‌گیرد.

جویت می‌گوید: ما برای اولین بار پیشرفت فعالیت ستاره دنباله دار را بررسی کردیم و متوجه شدیم در درون ابر OORT سقوط میکند و در فاصله زیادی با آن قرار می‌گیرد. این ستاره قطعا وقتی که در نزدیکی خورشید قرار میگیرد فعال و فعال‌تر می‌شود و این احتمالا به خاطر دنباله آن است.

Source: Space

 

منبع :
SPACE
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پارسکدرز اولین بازار کار آنلاین ایران