ثبت نام

بازی Middle Earth:Shadow of Mordor ، روحی در میانه

Middle Earth Shadow Of Mordor 2014 GameFrontPage 730x410 - بازی Middle Earth:Shadow of Mordor ، روحی در میانه

حلقه‌ای بهر حکمرانی، حلقه‌ای برای پیدایی، حلقه‌ای از برای آوردن و در تاریکی به هم پیوستن. این جملات تمام تاریخ سرزمین میانی را تشکیل می‌دهند. مالکین که با شاهکار بی‌نظیر خود یعنی سری ارباب حلقه‌ها جانی دوباره به دنیای فانتزی داد، سبب ساخته‌شدن شاهکارهایی شد که هریک با الهام از این دنیای بزرگ جلوه‌ای دیگر از آن را برای مخاطبان و طرفداران به نمایش درآوردند. بازی Middle Earth:Shadow of Mordor هم یکی از عناوینی است که با بهره‌گیری از دنیای ارباب حلقه‌ها راه جدیدی را در میان اتفاقات متعدد این دنیا بازکرده و چنان درخششی داشته که چشم تمام طرفداران این سری را به خود می‌گیرد.

نقد و بررسی بازی Middle Earth:Shadow of Mordor

بازی Middle Earth:Shadow of Mordor

بازی Middle Earth:Shadow of Mordor حکایت سرزمین میانه و دنیای اطراف آن است به‌گونه‌ای که اگر برخی از نکات مشترک دنیای موردور و ارباب حلقه‌ها وهابیت را فاکتور بگیریم، شباهت چندانی بین موردور و دنیای مالکین وجود نخواهد داشت. از سوی دیگر سازندگان دنیای بازی را تقریباً کوچک اما به‌قدری متنوع و پر جزئیات طراحی کرده‌اند که به‌هیچ‌وجه از آن خسته نمی‌شوید و حسرت پولی را که برای تهیه‌ی این بازی خرج کرده‌اید نمی‌خورید.

خانواده‌ای که به قتل رسید

داستان بازی Middle Earth:Shadow of Mordor، داستان خانواده‌ای را تعریف می‌کند که به دستان سائورون و افراد اوروک (Uruk) او کشته می‌شوند. درواقع سائورون و افرادش این خانواده‌ی متشکل از پدر و مادر و پسر را از دم تیغ می‌گذرانند تا روح کلبریمبو را برای کمک به خودشان احضار کنند. در همین حین کلبریمبو بجای اینکه به سمت سائورون و افراد او رفته و با آن‌ها ترکیب شود، وارد بدن تالیون یعنی شخصیت اصلی و پدرمرده‌ی خانواده می‌شود و او را درگرفتن انتقام یاری می‌نماید.

روایت بازی به دو بخش تقسیم می‌شود؛ بخش اول که داستانی باحال و هوای جدی و طنز دارد و قسمت دوم که سعی می‌کند احساسات را نیز وارد بازی کند. روایت بازی به این صورت آغاز می‌شود که برای یادگیری توانایی‌های تالیون به در ابتدا به خاطرات او سفرکرده و تمرین شمشیرزنی او و پسرش را به خاطر می‌آورید که همه چیز از آنجا آغاز می‌شود و ارباب سیاه به دروازه‌ی موردور می‌رسد.

در بخش دوم روایت کاپیتان دروازه‌ی موردور یعنی تالیون به همراه کلبریمبو که حال خاطراتی از گذشته‌اش به یاد دارد وارد حومه‌ی جنگلی و ساحلی موردور می‌شوند که در اینجا داستان تغییر شکل داده و می‌خواهد هر طور که شده کمی جلوه‌ی احساسی به خود بگیرد اما خوشبختانه سازندگان متوجه این نکته شده‌اند و پس از مدت کوتاهی به این بازی خسته‌کننده پایان می‌دهند.

علاوه بر این داستان دیگری نیز در بازی به نام Lord of The Hunt وجود دارد که در آن تالیون به همراه یک دورف شکارچی به‌عنوان شکارچی‌هایی کهنه‌کار به اوروک‌ها حمله می‌کنند.

دو روح در یک بدن

شخصیت‌پردازی‌های بازی Middle Earth:Shadow of Mordor به‌هیچ‌وجه در حد قابل‌قبولی نیستند. هریک از شخصیت‌های بازی بااینکه تم و حال و هوای شخصیتی خودشان رادارند بازهم حتی در چهره‌ی خود نمی‌توانند مورد خاص و راضی‌کننده‌ای داشته باشند. تم شخصیتی هریک از کاراکترها بسیار کلیشه‌ای طراحی‌شده و گاهی اوقات حتی شباهت‌هایی نیز بین شخصیت‌های اصلی داستان مشاهده می‌شود.

بازی Middle Earth:Shadow of Mordor

از باقی شخصیت‌ها گذشته به خود تالیون و کلبریمبو هم که برسیم بازهم شاهد مورد خاصی نخواهیم بود. این دو شخصیت به‌طور مداوم در حال حرف زدن و صحبت کردن هستند. بسیاری از حرف‌های آن‌ها هم معمولاً یا ازنظر مفهومی و یا حتی ازنظر ظاهری هم شبیه به یکدیگر است و تقریباً به‌جز برخی میان‌پرده‌ها هیچ‌چیز جدیدی را در بین آن‌ها مشاهده نمی‌کنیم که وضعیت بسیار بدی را پیش آورده است.

برای رد کردن بخش‌های داستانی بازی Middle Earth:Shadow of Mordor هم معمولاً چندین راه مختلف دارید، البته نه به این معنی که مراحل را از روش خاص خودتان بروید، بلکه به این معنی که همیشه نقاطی بر روی نقشه مشخص می‌شوند تا داستان مشخصی را که شمارا به سمت سائورون و نابودی ارتش اورک‌ها و اوروک‌های او راهنمایی می‌کند. هریک از این بخش‌ها معمولاً پس از دو یا سه مرحله به اتمام می‌رسند و درنهایت با تمام کردن همه‌ی بخش‌های فعال، بخش‌های جدید داستانی آزاد می‌شوند.

درنهایت داستان بازی Middle Earth:Shadow of Mordor به دلیل ضعف‌های بسیار در روایت، شخصیت‌پردازی و نبود هیچ‌گونه عطشی که بخواهد بازیکن را جذب خود کند، نمره‌ای ضعیف را از آن خود می‌کند که آن‌هم به دلیل وجود میان‌پرده‌های گاه جذاب و ارتباط دادن بازی به دنیای ارباب حلقه‌ها و حلقه‌های قدرت معروف است.

شمشیر، روح، مرگ

قبل از توضیحات بیشتر در مورد گیم پلی بازی Middle Earth:Shadow of Mordor اجازه دهید خیالتان را راحت کنم که این عنوان یک اکشن محض است و در داستان اصلی جز برای مخفی‌کاری کردن نیاز به درگیر کردن ذهنتان به هیچ کجای بازی ندارید و به‌راحتی می‌توانید هرکسی را که می‌بینید بکشید و جلو بروید.

در اصل شما سه نوع سلاح و توانایی خاص دارید که اگر از حق نگذریم سلاح‌های تیغه دار یک الگوبرداری از سری AC است. مبارزات بازی نیز همچون بتمن و AC ساخته‌شده است! خوشبختانه بازی روند سریعی در مبارزات دارد و به‌راحتی می‌توانید زنجیره‌ی کشتار یا هیت‌استریک‌های خود را پرکنید.

سلاح‌های شما عبارت‌اند از یک شمشیر، یک تیر و کمان از جنس ارواح و یک خنجر. قطعاً یکی از جذاب‌ترین و بهترین تجربه‌های تیراندازی نسل به تیر و کمان بازی Middle Earth:Shadow of Mordor می‌رسد که تجربه‌ای واقعاً لذت‌بخش را به ارمغان می‌آورد. به لطف انیمیشن‌های عالی بازی که بعداً از آن‌ها صحبت خواهد شد می‌توانید دقیقاً عکس‌العمل بدن دشمنان را هنگامی‌که تیر به آن‌ها اصابت می‌کند مشاهده کنید.

در شمشیرزنی هم وضع به همین شکل است و طبق مبارزات بتمن و AC باید هنگام حمله‌ی دشمنان یک دکمه را بفشارید تا ضربه‌ی آن‌ها را دفع کنید و سپس خودتان به حمله بپردازید. نکته‌ی جالب اینجاست که به خاطر توانایی‌هایی که وجود روح کلبریمبو در بدن تالیون باعث آن‌ها شده، می‌توانید دشمنان را حرکات بسیار جذابی از پای درآورید و یا حتی آن‌ها را با جادو ترسانده و یا وارد گروه خود کنید.

در حالت سوم که درواقع استفاده از خنجر است بازی تبدیل به یک عنوان مخفی‌کاری می‌شود. می‌توانید در گوشه‌ای کمین کرده و شخص موردنظر را به خود جلب کنید و در فرصت مناسب به‌گونه‌ای دخلش را بیاورید.

بازی Middle Earth:Shadow of Mordor

بازی Middle Earth:Shadow of Mordor، قدرت‌ها و چالش‌ها!

اکشن بازی به دوشاخه تقسیم می‌شود؛ شاخه‌ی Ranger که توانایی‌های فیزیکی تالیون است و شاخه‌ی wraith که جادوها و تواناهایی کلبریمبو را شامل می‌شود. ازآنجایی‌که سازندگان اطلاع داشتند توانایی‌های کلبریمبو کاملاً جذاب‌تر از توانایی‌های تالیون خواهد بود، شاخه‌ی ارتقاء Ranger را به نحوی مکمل شاخه‌ی Wraith قراردادند.

قدرت‌های تالیون درواقع به نحوی سرعت، قدرت، نحوه و میزان استفاده از قدرت‌های کلبریمبو را بهبود می‌بخشند. برای مثال با باز کردن یک آپگرید تالیون به این توانایی دست پیدا می‌کند که با شارژ شدن هیت‌استریک خود بتواند بجای یک توانایی خاص از دو توانایی بهره ببرد برای مثال دو تیر آتشین شلیک کند یا اینکه یک تیر شلیک کند و برای جای خالی دوم یک دشمن را ناک اوت کند.

علاوه بر این‌ها بخش دیگری هم برای آپگرید وجود دارد که بیشتر، ویژگی‌های تالیون و کلبریمبو را بهبود می‌بخشند. برای مثال در این بخش توانایی این رادارید که میزان سلامتی خود را افزایش دهید یا اینکه حداکثر تمرکز خود یا تیرهایتان را بیشتر کنید. این ویژگی‌ها برخلاف توانایی‌ها از طریق واحد پول بازی به دست می‌آیند. برای به دست آوردن پول باید مأموریت‌های فرعی را انجام دهید و یا اینکه آیتم‌های مختلفی را پیدا کنید تا بتوانید این توانایی‌ها را آزاد کنید.

جالب است اگر بگویم در کنار تمامی این‌ها یک بخش سومی هم وجود دارد که در آن فقط می‌توانید ویژگی‌های مخصوصی را برای سلاح‌های خود انتخاب کنید. این ویژگی‌ها که Rune نام دارند از طریق کشتن وارچیف‌ها و کاپیتان‌ها به دست می‌آیند و از طریق آن‌ها می‌توانید ویژگی‌های مخصوص ولی نه‌چندان محسوسی را به سلاح‌های خود اضافه کنید. هر سلاح ۵ ظرفیت برای انتخاب Rune دارد که باید با پرداخت مقداری پول تمامی این ظرفیت‌ها را آزاد کنید.

جهانگردی از جنس ارواح

جهان بازی Middle Earth:Shadow of Mordor چندان بزرگ نیست و سازندگان با هوشمندی به‌جای انتخاب نقشه‌ای بزرگ و خالی، نقشه‌ای کوچک و درعین‌حال پر از جزئیات مختلف را انتخاب نموده‌اند. بازی در دودنیای متفاوت یعنی موردور و حومه‌ی آن به جریان می‌پیوندد که هریک حال و هوای خاص خود و صدالبته تکراری و نه‌چندان جذابی رادارند.

بازی Middle Earth:Shadow of Mordor

مأموریت‌های فرعی بسیاری در بازی دیده می‌شوند که تک‌تک آن‌ها به‌طور کامل بی‌پایه و اساس و صرفاً جهت پر کردن بازی هستند. این مراحل به‌راحتی پس از چندین بار شدیداً خسته‌کننده و تکراری شده و قطعاً بازیکن علاقه‌ای به ادامه دادن آن‌ها نخواهد داشت. علاوه بر این در بازی یکسری آیتم خاص وجود دارد که با پیدا کردن آن‌ها می‌توانید رازها و یا خاطرات جذابی را کشف کنید.

حرکت کردن در بازی Middle Earth:Shadow of Mordor هم به‌نوعی یک کلن از سری AC است به این معنی که تالیون توانایی راه رفتن بر روی دیوارها و بالا رفتن از هرجایی را دارد؛ می‌تواند مخفیانه و آرام حرکت کند و علاوه بر این قابلیت قتل مخفیانه را هم از سری AC قرض گرفته است.

بازی Middle Earth:Shadow of Mordor یعنی نمسیس

بدون مقدمه سراغ اصل مطلب می‌روم؛ نمسیس یعنی یکی از برترین سیستم‌هایی که در نسل ۷ و ۸ برای یک بازی ساخته‌شده است. نمسیس یعنی تمام چیزی که شمارا وادار می‌کند در بازی Middle Earth:Shadow of Mordor باقی بمانید. نمسیس یعنی تمام داروندار و بزرگ‌ترین نوآوری بازی Middle Earth:Shadow of Mordor

این‌طور بگویم که شما هیچ‌وقت در بازی بدون دشمن نخواهید ماند. این جمله خلاصه‌ی تمام ویژگی‌های سیستم نمسیس است. نمسیس این امکان را به بازی می‌دهد که یک سلسله‌مراتب نظامی بی‌قانون در بین کاپیتان‌ها و وارچیف مای اوروک راه انداخته و آن‌ها را کشته، جایگزین کرده و یا ارتقا دهد.

سلسله‌مراتبی در بین اورک مای دو بخش بازی وجود دارد که هریک فرمانده گروهی از اورک‌هاست و هریک از اورک‌ها می‌توانند به این جایگاه دست پیدا کنند. همین حالا هم که تا این اندازه برای شما از این سیستم گفته‌ام حس می‌کنم هیچ‌چیزی را بیان نداشته‌ام. سیستم نمسیس درواقع یک بازی تاج‌وتخت است. اورک ها قدرت خود را در این بازی افزایش می‌دهند و یا اینکه به مافوق‌های خود حمله کرده و جایشان را می‌گیرند و یا کشته و فراری می‌شوند.

مرگ یک فرمانده

هریک از اورک ها می‌تواند فرمانده باشد و تا جایی پیش برود که یکی از پنج وارچیف او را به‌عنوان بادی‌گارد خود قبول کند. حال قضیه راکمی جالب می‌کنم شما می‌توانید در دوئل‌ها، شبیخون‌ها و جشن‌های اورک ها که حداقل یک کاپیتان اورک در آن‌ها وجود دارد حضور پیدا کنید و با استفاده از فرصت پیش‌آمده آن‌ها را از بین ببرید.

درصورتی‌که نخواهید ناجوانمردانه به سراغ اورک ها بروید بازی این راه را هم برای شما گذاشته که به منطقه‌ی هریک از فرماندهان حمله کنید و با آن‌ها رودررو مبارزه کنید. در این مبارزات شانس کمتری برای پیروزی دارید چراکه هریک از فرماندهان می‌توانند با تعداد زیادی از اوروک‌ها که آن‌ها را دوره کرده‌اند، به شما حمله کنند و به‌راحتی شمارا بکشند.

درصورتی‌که مرگ شما دو حالت پیش خواهد آمد. اگر اوروکی که شمارا کشته یک فرمانده باشد، قدرت او افزایش پیدا می‌کند و اگر قاتل شما یک سرباز ساده باشد این شانس را پیدا می‌کند که تبدیل به یک فرمانده شود و در نمسیس جای پیدا کند.

نمسیس به همین‌جا خلاصه نمی‌شود و در اواخر بازی چنان سورپرایز بزرگی را برای شما رو می‌کند که به‌هیچ‌وجه نمی‌توانم آن را در اینجا شرح دهم چراکه قطعاً لذت مواجهه با آن از بین خواهد رفت.

بازی Middle Earth:Shadow of Mordor

موردور به روایت تصویر

بازی ازنظر بصری حرف ندارد. گرافیک فنی عالی و گرافیک هنری هم بی‌عیب و نقص است. از کیفیت تکسچرها گرفته تا نورپردازی و جلوه‌های آتش‌وآب تقریباً همگی بدون هیچ اشکالی طراحی‌شده‌اند. تنوع در اوروک‌ها موج می‌زند و ممکن نیست تا هنگامی‌که بازی را ۱۰۰ درصد کنید بیش از سه یا چهار وارچیف و کاپیتان را درپوششی مشابه هم ببینید.

تمام کلیات بالا خبر از هنری چشم‌نواز می‌دهند. بگذارید ابتدا از نکات کوچک‌تر آغاز کنم. طراحی چهره‌ها در بازی Middle Earth:Shadow of Mordor تقریباً عالی است. چهره‌ی تمامی شخصیت‌ها و همچنین اورک ها به‌خوبی پرداخته‌شده و می‌توان حالات چهره را در صورت همگی آن‌ها دید.

کمی جلوتر به انیمیشن‌های بازی می‌رسیم. به نظرم کلمه‌ی بی‌نظیر برای این بخش کافی باشد چراکه به دلیل تنوع نه‌چندان زیاد انیمیشن‌ها مستحق توصیف بالاتری نیست و از سوی دیگر وجود این انیمیشن‌ها به‌قدری زیبا (زیبا ازنظر یک گیمر که معنای خشن و پرخون را می‌دهد!) و هیجان‌انگیز هستند که حتی برای یک‌بار هم که شده بخواهید در دنیای واقعی آن‌ها را اجرا کنید و ببینید آیا همان تأثیر را بر روی اطرافیانتان دارند یا نه.

تکسچر ها در تک‌تک نقاط بازی دارای کیفیت بسیار زیبایی هستند و هیچ مشکلی با آن‌ها نخواهید داشت اما اگر بخواهیم سختگیری کنیم کیفیت بافت‌های زمین‌بازی بسیار ضعیف‌تر از دیگر تکسچرهاست و همین نکته بااینکه ممکن است به خاطر جزئیات بسیار زیاد نقاط مختلف توجهی به آن نشود اما باعث افت کیفیت کلی گرافیک فنی خواهد بود.

انتظاری نداشته باشید

نورپردازی در بازی جای خاصی دارد. ازآنجایی‌که دنیای ارباب حلقه‌ها پر است از ارواح و نورهای مختلف و متفاوت، نورپردازی بازی به زیبایی انجام‌شده و می‌توانید از نور خورشیدگرفته تا نور ذهن تسخیرشده‌ی دشمنان را به‌خوبی مشاهده کنید. هریک از نورها در بازی معنای خاصی می‌دهند؛ اگر نوری تیره باشد به معنای خطر یا دشمن است و اگر روشن و متمایل به آبی باشد به معنای دوستان و پیروان است.

بازی Middle Earth:Shadow of Mordor ازنظر گرافیک هنری فقط در وضعیتی عادی قرار دارد. میان‌پرده‌های بازی طوری نیستند که بخواهیم با دیدنشان به یاد بازی‌های بلیزارد و آن میان‌پرده‌های پرزرق‌وبرق آه بکشیم و آن‌قدرها هم ضعیف نیست که نفهمیم الآن در حال دیدن یک صحنه‌ی سینمایی هستیم یا یک صحنه در میان بازی.

بازی Middle Earth:Shadow of Mordor

با نگاه کردن به دوردست‌ها چیزی را نمی‌توان دید چراکه حتی اگر قرار بود بازی بجای قطع کردن ناگهانی عمق دید آن را درست‌وحسابی کمرنگ کند، بازهم به خاطر تلاش و پردازش سازندگان که بر روی گرافیک فنی تمرکز داشته، شاهد صحنه‌های چندان جذابی نخواهیم بود و نه حس گرمایی به سراغ بازیکن می‌آید و نه حس سرمایی.

درنهایت بخش گرافیکی هم با وضعیت خیلی خوب، سربلندانه بیرون می‌آید.

صدای حلقه‌ها

موسیقی بازی Middle Earth:Shadow of Mordor در حد متوسطی قرار دارد. موسیقی‌های بازی زیبا و دل‌نشین هستند و گاهی اوقات تأثیرگذار هم هستند اما به‌قدری کم و محدود هستند که پس از مدتی تکراری و خسته‌کننده می‌شوند. برای عنوانی مانند بازی Middle Earth:Shadow of Mordor قطعاً موسیقی‌های متنوع و هیجان‌انگیز از نیازهای ضروری بود که سازندگان توجه چندانی به آن نداشته و باحال و هوای ارباب حلقه‌ها فقط چند ترک معدود در بازی گنجانده‌اند.

ازنظر صداگذاری هم نمی‌توان بازی Middle Earth:Shadow of Mordor را یک شاهکار نامید چراکه بازی فقط در سطح راضی‌کننده ظاهرشده و پای خود را فراتر از آن نگذاشته است. درست است که دنیای بازی بسیار پر جزئیات است اما این دلیل نمی‌شود که سازندگان بازی را فقط در حد قابل‌قبول دارای صدا کنند.

شخصیت‌های اصلی بازی صدای چندان خاصی ندارند و کلبریمبو تنها کسی است که صدای پرجذبه و خاصی رادار است. از سوی دیگر صداگذاری گروه اوروک‌ها کاملاً برخلاف این است و هرچند صدای اوروک‌ها برخلاف ظاهرشان چندان متنوع نیست اما این صداگذاری به‌قدری خوب برای شخصیت‌های فرعی انجام‌شده که آن را قابل قدردانی بدانیم.

بازی Middle Earth:Shadow of Mordor

پایانی بر دو روح

خیلی سریع به یک جمع‌بندی خواهم رسید چراکه تا همین‌جا هم به‌قدر کافی درباره‌ی بازی صحبت کرده‌ام. بازی Middle Earth:Shadow of Mordor قطعاً شمارا جذب خواهد کرد. بسیاری آن را تکراری و بسیار خسته‌کننده و یک کپی از AC و بتمن می‌دانند درحالی‌که فقط ۵۰ درصد بازی یک الگوبرداری و کلن از این عناوین است و در سوی دیگر بسیار زیبا و عالی عمل کرده است. درنهایت اگر عاشق سری ارباب حلقه‌ها هستید و هنوز یک بازی خوب با اقتباس از نوشته‌های تالکین ندیده‌اید، پیشنهاد من به شما بازی Middle Earth:Shadow of Mordor خواهد بود.

Source:Techzimmer

نتیجه بررسی

داستان 8

گیم پلی 9

گرافیک 9.5

موسیقی و صداگذاری 7.5

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پارسکدرز اولین بازار کار آنلاین ایران