ثبت نام

بازی Zula ، پول بده، همه را بکش!

بازی Zula

بازار بازی‌های آنلاین این روزها حسابی داغ است. به هر جا که سر بزنید آثار این بازی‌ها کاملاً مشهود و قابل‌مشاهده‌اند. از کلش‌آف‌کلنز و کلش رویال و بوم‌بیچ و هرت استون بر روی اسمارت فون ها گرفته تا عناوینی مثل بازی Zula و دوتا و PUBG بر روی کنسول‌ها و رایانه‌ها. تمامی این بازی‌ها به‌نوعی بر سر زبان‌ها و محبوب دل گیمرها هستند چراکه هریک از آن‌ها هر بار تجربه‌ای جدید و غیرقابل‌پیش‌بینی را به بازیکن ارائه می‌دهند و تا بی‌نهایت قابل انجامند.

نقد و بررسی بازی Zula

بازی Zula یکی از عناوین محبوب و مشهور آنلاین و شوتر این روزهاست که به دلایل بسیاری، توانسته بازیکنان زیادی را از نقاط مختلف آسیای میانه به خود جذب کند اما به‌راستی آیا واقعاً بازی Zula همان عنوان مستقلی است که سال‌های سال همه‌ی بازیکنان مختلف به دنبالش بودند تا بتوانند از طلسم کانتر استریک خلاص شوند یا اینکه نه و این عنوان تنها یک بازی ساده برای پر کردن قسمت کوچکی از اوقات گیمرهایی است که به بازی‌های پرزرق‌وبرقی همچون اورواچ و بتلفیلد ۱ دسترسی ندارند؟

بازی Zula

برخیز و پرچم را ببر

به‌طورقطع و با عرض پوزش از تمامی طرفداران این بازی، باید بگویم که بازی Zula یک کپی تقریباً کامل از کانتر محبوب خودمان است. گیمرهای مختلف از سراسر دنیا و صدالبته کشور خودمان که سال‌های سال در کانتر جولان می‌دادند و چه با کابل لن و چه به‌صورت آنلاین و حتی به‌صورت تک‌نفره مغز تروریست‌ها و اعضای گروه‌های ضربت را در هم می‌پیچیدند، امروز دیگر تقریباً بازی هیجان‌انگیزی در سبک و سیاق کانتر و گیم پلی حرفه‌ای آن پیدا نمی‌کردند تا مهارت‌هایشان را به‌خوبی محک بزنند.

استودیوی سازنده بازی Zula هم فرصت را غنیمت شمرده و با ساختن یک عنوان شبیه به کانتر (ولی در عمل بسیار ضعیف‌تر از آن) توانست بسیاری از بازیکنان آسیای میانه و برخی کشورهای دیگر را به خود جذب کند. اگر بخواهید دلیل این موفقیت را بدانید باید آن را در گیم پلی شلوغ و سرعتی این بازی جست‌وجو کنید.

گیم پلی بازی Zula که دیگر قرار نیست آن را با شوتر محبوب ولو مقایسه کنیم، یک عنوان شوتر سریع و تاکتیکی است که در اکثر گیم مودهای آن توجه خاصی به تیم نمی‌شود. تمامی گیم مودهای بازی همانند مودهای دیگر عناوین این سبک هستند و از بین آن‌ها می‌توان به CTF و کشتار آزاد اشاره کرد. در تمامی این گیم مودها اولین و مهم‌ترین هدف زنده ماندن است و پس‌ازآن کشتن افراد تیم مقابل. اگر می‌خواهید یک بازی تیمی را در زولا شاهد باشید، باید یک بازی ۲vs1 راه بی اندازید و ببینید که آن دو نفر چگونه بر سر کشتن یک نفر تنها تلاش می‌کنند.

بازی Zula

پول و کمان و کشت و کشتار

قبل از اینکه بخواهم درباره‌ی اسلحه و تنوع آن‌ها صحبت کنم، باید از گروه‌های موجود در بازی بگویم. گروه‌های موجود در بازی به‌طورمعمول دو تیم هستند که مشخصه‌هایشان ممکن است در ابتدا به‌هیچ‌وجه محسوس نباشد اما پس از کمی بازی کردن و آشنایی باشخصیت‌های هر تیم می‌توان این نکته را یک امتیاز مثبت برای بازی دانست. برخلاف کانتر استریک، تفاوت تیم‌ها با یکدیگر هیچ تأثیری بر روی بازی ندارد و حتی گاهی اوقات محل Spawn آن‌ها با یکدیگر یکسان است.

حال به سلاح‌های بازی می‌رسیم. همان‌طور که از تیتر مقاله معلوم است، بازی تقریباً رویه‌ی یوبی‌سافت را در پیش‌گرفته است؛ به این معنی که هرکسی در بازی پول بیشتری خرج کند بسیار راحت‌تر می‌تواند بازی را ادامه دهد و پیروزی‌های بیشتری کسب کند. ارتقاء و ساخت اسلحه و… همگی به بهتر شدن مهارت‌ها و توانایی‌های شما در بازی کمک می‌کنند اما این بدان معنا نیست که می‌توانید از بازیکنانی که پول خرج کرده‌اند پیشی بگیرید.

تنوع اسلحه در وضعیت بسیار مطلوبی قرار دارد و هرچند اکثر آن‌ها پس از مدتی بازی کردن به دست می‌آیند اما هنگامی‌که هریک را به دست می‌گیرید تقریباً حس واقعی آن اسلحه به شما منتقل خواهد شد؛ البته باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که اکثر این سلاح‌های قدرتمند به‌طور محدود در اختیار شما قرار می‌گیرند و بسته به پولی که برای آن‌ها می‌پردازید می‌توانید آن‌ها را در دست بگیرید و پس از اتمام مدت‌زمان دیگر خبری از آن‌ها نخواهد بود.

بازی Zula

جزئیات و بازهم پول

از سلاح‌های بسیار زیاد (و البته پولی) بازی که بگذریم، به لوازم جانبی می‌رسیم که بیشتر آن‌ها فقط برای پر کردن جیب سازندگان تعبیه‌شده‌اند و تأثیر دیگری ندارند. برای مثال چند نوع نارنجک در بازی وجود دارد که اکثر آن‌ها از خاصیت یکسانی دارند اما بااین‌حال بازهم در بازی قرارگرفته‌اند و برخی از بازیکنان آن‌ها را خریداری می‌کنند.

همچنین در کنار تمامی این‌ها سازندگان راهکاری را برای اینکه بازیکنان بتوانند امتیازات بیشتری به دست آورند در بازی قرار داده و آن مأموریت‌های جانبی بازی است که در آن‌ها باید تعدادی عمل خاص مانند بازی کردن در یک گیم مود معین یا کشتن تعدادی بازی کن با تفنگی مشخص را انجام دهید.

از حق که نگذریم سیستم درجه‌بندی و لول های بازی هم کمک شایانی به جداسازی بازیکنان و کمی معتدل کردن وزنه‌های قدرت در بازی شده‌اند. ممکن است شما در یک بازی با افراد همسطح خودتان چندان تفاوت نداشته باشید و تنها خرج کردن پول ملاک برتری باشد اما بدون وجود این گزینه و مشاهده‌ی بازیکنانی با سطوح بالاتر می‌توانید به‌راستی میزان تفاوت را مشاهده کنید.

بازی Zula

گرافیکی برای ابتدای نسل قبل

هنگامی‌که به بحث گرافیکی بازی Zula می‌رسیم درواقع داریم از یک افتضاح تمام‌عیار صحبت می‌کنیم. اگر این بازی در اواخر نسل ۶ یا اوایل نسل ۷ منتشر می‌شد می‌توانستیم آن را دارای گرافیکی خوب و حتی عالی بنامیم اما هنگامی‌که به تاریخ انتشار بازی نگاه کنیم متوجه می‌شویم که در نسل هشت قرار داریم و دیگر دوره‌ی گرافیک افتضاح گذشته است.

هرچند این نکته که گرافیک ضعیف قابلیت اجرای بازی را بر روی بیشتر سیستم‌ها را عملی می‌کند ممکن است دربازی‌های مختلف یک نمره‌ی مثبت محسوب شود اما در اینجا ما واقعاً شاهد یک‌کم کاری بزرگ از سوی سازندگان هستیم. همه‌چیز در بازی ضعف دارد، از کیفیت تکسچر ها گرفته تا طراحی آیتم‌ها و طراحی شخصیت‌ها و محیط و مراحل و… .

بگذارید از بدترین قسمت آغاز کنم. بافت‌های بازی غیرقابل‌تحمل هستند؛ حتی بهترین‌های آن‌ها که از دور چندان مورددار به نظر نمی‌رسند، از نزدیک همانند تصویری با بزرگ‌نمایی ۱۰۰ برابر می‌مانند. اگر بخواهم در یک کلمه وضعیت بافت‌ها و تکسچرهای این بازی را توصیف کنم به‌غیراز بیش‌ازحد ضعیف عبارت دیگری نخواهم یافت.

نورپردازی‌های بازی هم همین وضع رادارند. نور درواقع چیزی است که سازندگان بازی Zula تابه‌حال نامی از آن نشنیده‌اند و واقعاً متعجبم که چگونه به فکر این بوده‌اند که سایه‌هایی را به بازی اضافه کنند! هیچ‌چیزی به‌جز خورشید به‌عنوان منبع نور دیده نمی‌شود، تاریکی و روشنایی در بازی بی‌معنی است و حتی تفنگ‌ها هم هنگام شلیک نوری از خود منتشر نمی‌کنند.

طراحی مراحل هم به همین منوال است و شاید اگر بخواهیم خیلی خوش‌بین باشیم، بتوانیم جزئیات نه‌چندان زیاد محیط‌های مختلف بازی را به‌عنوان نکته‌ی مثبت این قسمت در نظر بگیریم هرچند که هیچ‌یک از این جزئیات در داخل محیط قرار ندارند و بیشتر برای زیبا کردن پس‌زمینه هستند.

بازی Zula

هنر؟!

کمی هم به بخش هنری بازی Zula نگاهی داشته باشیم. بازی از نظر هنری هم در وضعیت بدی قرار دارد. همه چیز سر سری و فقط برای شناخته شدن طراحی شده‌اند؛ جزئیاتِ جزئی در هیچ کجای بازی به چشم نمی‌خورند. طراحی شخصیت‌ها، طراحی موارد مختلف محیط، طراحی اسلحه و لباس‌ها و… همه و همه فقط برای این بوده‌اند که بتوان موارد مختلف را از یکدیگر تمایز داد.

از طراحی کارکتر های بازی شروع می‌کنم که واقعاً گل کاشته‌اند. طراحی چهره و اسکین هریک از شخصیت‌ها مختص به خودش است و تمام آن‌ها هم تقریباً از تنوع خوبی برخوردارند اما مشکل اینجاست که طراحی و پردازش این شخصیت‌ها به قدری ضعیف است که این تنوع در مقابل آن رنگ و روی خود را از دست می‌دهد.

طراحی اسلحه هم در همین راه گام بر می‌دارد و برخی از اسلحه از نظر ظاهری فقط رنگ متفاوتی با دیگری دارند. تمامی این‌ها را در کنار صاف و بی شکل بودن قسمت‌های کلی اسلحه قرار دهید و در نهایت شاهد یکی از ضعیفترین طراحی‌های اسلحه‌ی نسل باشید.

بازی Zula

نهایت برترین شوتر نسل!

بازی‌های مستقل همیشه از این امتیاز برخوردارند که به دلیل مستقل بودن، معمولاً موردتوجه منتقدین قرار می‌گیرند و از برخی خطاهایشان چشم پوشی می‌شود؛ زولا هم یک بازی مستقل است با این تفاوت که آنچنان پر از نکات منفی است که حتی اگر نیمی از آن‌ها را حساب نکنیم بازهم زولا به یک شوتر آنلاین ضعیف و صرفاً سرگرم کننده تبدیل می‌شود که به‌هیچ‌وجه ظرفیتی برای رو به رو شدن با دیگر شوتر های این سبک نخواهد داشت.

Source:Techzimmer

نتیجه بررسی

گیم پلی 7

گرافیک 5.5

موسیقی و صداگذاری 4

نکات مثبت: گیم پلی هیجانی و سریع، تنوع اسلحه، سرعت قابل‌قبول سرورها...

نکات منفی: پولی بودن شدید بازی، گرافیک بسیار ضعیف، نبود نوآوری...

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پارسکدرز اولین بازار کار آنلاین ایران