ثبت نام

سرطان به پایان نزدیک شد|MasSpec Pen قاتل هوشمند سرطان

Canecer - masSpec Pen
ب

به تازگی محققان دانشگاه شهر آستین تگزاس بک قلمی جدید اختراع کرده اند که به متخصصان این امکان را میدهد که با سرعت و دقت بالا تومور های بدخیم و خوش خیم را در حین جراحی از بین ببرند.این قلم توانایی شناسایی سلول های سالم بدن را از سلول های سرطانی را در کمتر از ۱۰ ثانیه شناسایی کنند.

طبق آخرین نسخه منتشر شده از مقاله Science Translational Medicine  این اختراع یک وسیله تشخیصی که به ان MasSpec Pen می‌گویند می‌باشد. این وسیله از قطرات آب ریز برای آزمایش نمونه های بافت بدن انسان برای تشخیص سلول های سرطانی استفاده میکند. طبق گفته مخترعین، این وسیله تا ۹۶ درصد اثر بخش بوده.

اگر شما با بیماران مبتلا به سرطان که عمل جراحی انجام داده‌اند صحبت کنید در می‌یابید که بیمار می‌گوید که امیدوار است که جراح تمام سلول های سرطانی را از بدن او خارج کرده باشد. فکر کردن بیمار به این موضوع فق می‌تواند ترس را در او ایجاد کند که مبادا هنوز در بدن او سلول های سرطانی فعال باشند، درحالی که اینگونه نیست. سردسته محققان استادیار شیمی؛ پروفسور Livia Schiavinato Eberlin می‌گوید.

تکنولوژی ما به سرعت در حال پیشرفت است تا شانس جراحان را برا شناسایی سلول های سرطانی در طول عمل افزایش دهد.

به گزارش NBC این وسیله که به صورت قلم طراحی شده است و می‌توانید به‌صورت دقیق از بافت مورد نظر به صورت دقیق و موثر نمونه گیری را انجام دهد و به متخصص آسیب شناسی ارائه دهد. از آنجایی که نیازی به برش بافت برای نمونه گیری نیست این یک کار خطرناک و تهاجمی نیست. این قلم هوشمند ! ثابت کرده است که توانایی تشخیص تشخیص تومور در مناطق حاشیه ای سلول های سالم با سرطانی را دارد که در هم آمیخته شده‌اند.

حذف تومور بدون آسیب به بافت های سالم

MasSpec Pen یک سر لوله آب یکبار مصرف دارد. دانشمند جدید توضیح داد که هنگامی که این قلم روی سلول قرار می‌گیرد مواد بیولوژیکی مانند چربی و پروتئین را جذب می‌کند تا با یک طیف سنج جرمی ( Mass spectrometer) مورد ارزیابی و آنالیز قرار بگیرد. طیف سنج با استفاده از الگوریتم هایی در این مواد زیستی ترکیباتی را جستجو می‌کند که عامل بروز سرطان هایی مانند ریه، سینه و انواع دیگری از سلول های سرطانی که متفاوت با نمونه های سالم سلول‌ها هستند.

سلول های سرطانی یک متابولیسم کنترل نشده‌ای دارند تا از کنترل خارج شوند. Ebrlin توضیح داد که متابولیت سلول های سرطانی با سلول های سالم باهم بسیار تفاوت دارد. ما آنها را استخراج و آنالیز می‌کنیم یا بدست آوردن اثر انگشت مولکولی بافت با Maspec Pen.

این وسیله در مدت ۱۰ ثانیه می‌تواند کار خود را انجام دهد و در آزمایش که روی ۲۵۳ بافت انسان صورت گرفت به صورت ۹۶ درصد موثر بود. همچنین این آزمایش بر روی موش های زنده به منظور بررسی اثرات روی تومور های سینه انسان صورت گرفت. به گزارش NBC و گروه محققان برنامه آن‌ها  برای آزمایش دستگاه در مراحل ابتلا به انکولوژیک (وابسته به علم غده شناسی) در سال آینده است.

به گفته محققان در هر زمانی می‌توانیم به بیمار پیشنهاد یک عمل جراحی دقیق سریع و ایمن تر را به بیمار بدهیم و این چیزی است که ما می‌خواهیم انجام دهیم.

James Suliburk :این اجازه را می‌دهد تا ما دقیقا در چه بافتی که حذف می‌کنیم دقیقا مشخص کنیم و چه چیزی را پشت سر گذاشته‌ایم.

طبق گفته محققان سرعت و دقت این Maspec Pen می‌تواند کمک شایانی به گزینه های درمان کند. Eberlin به New Scientist افزود که یک دهم از عود تمام سرطان ها به علت رشد دوباره بافتی است که در عمل جراحی حذف شده است. او و همکارانش اشاره کردند که MasSpec Pen میتواند به سالم بودن بیمار با کاهش اسیب زدن به بافت سالم و در عین حال که در حال نابود کردن بافت سرطانی هستند کمک شایانی کند.

منبع :
redorbit
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پارسکدرز اولین بازار کار آنلاین ایران