ثبت نام

بازی Assassins Creed Revelations ، کامل متمایل به سقوط

Promotional multiplayer concept art by Mathieu Cornille 730x344 - بازی Assassins Creed Revelations ، کامل متمایل به سقوط

سه‌گانه‌ی اتزیو، سه‌گانه‌ی اوج، سه‌گانه‌ی بی‌نظیر و…؛ تمامی این کلمات توصیفاتی هستند که فقط بخشی از سه‌گانه‌ای که به آن وابسته‌اند را توصیف می‌کنند. قطعاً تمامی ما با این سه‌گانه‌ی خاطره ساز یوبی‌سافت لحظات نابی را سپری کرده‌ایم و با هر بار به یادآوردنشان بازهم در آن‌ها غرق می‌شویم. همین موضوع باعث شد تا دوباره به سراغ آخرین نسخه‌ی این سه‌گانه، یعنی بازی Assassins Creed Revelations بروم و با نگاهی دقیق‌تر از قبل نسبت به این عنوان بازگردم.

بازی Assassins creed revelations

نقد و بررسی بازی Assassins Creed Revelations

شاید افشاگری‌ها، نام مناسبی برای این بازی نباشد چراکه در ابتدا همه با شنیدن این نام انتظار فاش شدن اسرار فرقه‌ی اساسین‌ها و برادرهودها راداریم و این انتظار هنگامی تشدید می‌شود که نام اتزیو را در این میان می‌بینیم. همگی از داستان دو نسخه‌ی قبل نهایت لذت را برده‌ایم و با شوق‌وذوق به سراغ نسخه‌ی جدید می‌رویم درحالی‌که…

دزموند در جزیره

داستان بازی Assassins Creed Revelations توسط وارث اساسین‌ها یعنی دزموند مایلز آغاز می‌شود. پس از اتفاقات نسخه‌ی قبل کسی انتظار این را ندارد که دزموند را زنده بیابد بنابراین ذهن او توسط انیموس به مکانی به نام جزیره‌ی انیموس منتقل‌شده است که اینبار برخلاف قسمت‌های قبل، توانایی بالا و پایین پریدن از مکان‌های مختلف را از وی می‌گیرد.

پس از مدتی آشنایی با این جزیره به بخش اصلی بازی یعنی زمان اتزیوی خودمان بازمی‌گردیم؛ اتزیو دیگر آن جوان پرشور سابق نیست که در آستین خود بذله‌گویی‌های فراوانی را پنهان کرده باشد؛ اتزیو دیگر آن اساسین انتقام جوی سابق نیست که با دیدن تمپلارها خون جلوی چشمانش را بگیرد؛ اینبار اتزیو مردی در اوایل میان‌سالی است که بازگشته تا اسرار جد خود را کشف کند.

بازی Assassins creed revelations

الطایر، اتزیو، افشاگری‌ها

داستان بازی با گیر افتادن اتزیو در مصیاف آغاز می‌شود. کاپیتان تمپلارها او را دستگیر کرده و قصد اعدام او را دارد که ناگهان اتزیو با حرکتی غافلگیرانه از چنگ آن‌ها گریخته و پس از شکست دادن فرمانده تمپلارها وارد استانبول می‌شود. نکته‌ی جالب در هنگام ورود اتزیو این است که با شاهزاده سلیمان در کشتی برخورد می‌کند و بازی از همان ابتدا پایبند بودن خود به رویه‌ی برخورد با افراد معروف را اثبات می‌کند.

داستان بازی Assassins Creed Revelations با ورود شخصیتی دیگر ادامه پیدا می‌کند و اینبار برخلاف شاهزاده سلیمان این شخصیت جدید که یوسف نام دارد و از سردسته‌های اساسین‌های ترک‌تبار است با شما همراه خواهد بود. شخصیت‌پردازی بازی به زیبایی انجام‌شده و بازی در این زمینه عالی عمل کرده و هرچند شخصیت‌های بازی خاطره ساز نخواهند بود اما ارتباط برقرار کردن با آن‌ها چندان سخت نیست.

هدف اصلی داستان یافتن ۵ کلید اسرارآمیز الطایر و رسیدن به گنجینه‌ی مخفی او توسط این کلیدها است. ممکن است ابتدا این نکته بسیار ساده به نظر برسد اما با پیش رفتن در بازی و فرورفتن در عمق آن ماجرا پیچیده‌تر و در عین خال جذاب‌تر و جذاب‌تر می‌شود.

بازی Assassins creed revelations

کامل‌تر از همیشه با بازی Assassins Creed Revelations

گیم پلی سری توسط بازی Assassins Creed Revelations تکمیل‌تر از همیشه شد و متأسفانه از همین‌جا افول بازی آغاز شد. بسیاری سقوط بازی را از همان AC II می‌دانند که همه‌چیزتمام بود اما AC II تنها آغاز سقوط سری ازنظر محتوای داستانی بود و گیم پلی بازی هنوز هم جای پیشرفت و تکامل داشت. بازی Assassins Creed Revelations درواقع یک ترکیب کامل از AC II و AC Brotherhood به همراه نوآوری‌های مختلف است که هریک به‌نوعی به گیم پلی شگفت‌انگیز این نسخه کمک می‌کنند.

بازی به‌هیچ‌وجه تکراری نمی‌شود، هرلحظه که جلو می‌روید بازی غافلگیری‌های کوچک و بزرگی را برای شما رو می‌کند که می‌توانید مدت‌ها خودتان را با دنبال کردن آن‌ها سرگرم کنید. مأموریت‌های جانبی بسیاری وجود دارند که هریک به‌نوعی شمارا به چالش می‌کشند؛ با راه رفتن در خیابان‌ها ممکن است شخصی از شما کمک بخواهد یا اینکه آیتم و مکانی جدید را پیدا کنید.

نکته‌ی دیگری که به بازی جذابیت بخشیده، وجود Den های مختلف در بازی است. دن‌ها درواقع قلعه‌هایی هستند که اساسین‌ها و یا تمپلارها کنترل آن‌ها را در دست دارند. هر دو گروه توانایی این رادارند که به دن‌های یکدیگر حمله کرده و آن را در اختیار خود بگیرند. درصورتی‌که شما به قلعه‌ی تمپلارها حمله کنید باید فرمانده قلعه را به قتل برسانید و سپس علامتی را در برج قلعه روشن کنید.

از سوی دیگر تمپلارها نیز می‌توانند به شما حمله کنند که در این حالت بازی تبدیل به یک عنوان استراتژیک دفاع از قلعه می‌شود. می‌توانید اساسین‌های مختلف را در نقاط مختلف مرحله قرار دهید و دسته‌های مختلف تمپلارها را از بین ببرید.

برادرهود اینبار از تبار ترک

برادرهای مخفی اتزیو در شهرهای عرب و ترک‌تبار نیز وجود دارند. اتزیو بازهم می‌تواند آن‌ها را به نقاط مختلف جهان بفرستد تا مأموریت‌های مختلفی را انجام دهند و علاوه بر پر کردن جیب‌های اتزیو، سطح خود را افزایش دهند. با افزایش سطح هر اساسین علاوه برافزایش قدرت و توانایی او برای انجام مأموریت‌های سخت‌تر، با رسیدن آن‌ها به سطحی خاص می‌توانید آن‌ها را به فرماندهی پایگاه‌هایی که در دست دارید منصوب کنید.

علاوه بر این امکانات جانبی، اساسین‌های شما این امکان رادارند که در هنگام نیاز با اشاره کردن به شخصی خاص به کمک شما آمده و خیلی سریع او را به قتل برسانند تا راحت‌تر به انجام مأموریت‌های خود بپردازید.

بازی Assassins creed revelations

نگاهی به داخل بازار

ازآنجایی‌که استانبول مرکز دادوستد و بازرگانی بین دو قاره‌ی آسیا و اروپاست، بازارهای زیادی نیز در این شهر قرار دارند. بازی با در نظر گرفتن همین نکته مغازه‌های بسیار (و البته محدود ازنظر تنوع) زیادی را در خود جای‌داده است که بیش از ۷۰ درصد آن‌ها قفل هستند و تنها با خریده شدن توسط اتزیو آزاد می‌شوند.

با آزاد شدن هر مغازه، شما به‌عنوان یکی از سهامداران آن هر ۲۰ دقیقه مبلغی را دریافت می‌کنید که در حساب بانکی شما ذخیره می‌شود. برای به دست آوردن این پول‌ها باید به بانک‌های داخل شهر سر بزنید و پول‌هایی که به حسابتان واریزشده‌اند را جمع کنید.

جالب‌تر از همه‌ی این‌ها این است که قابلیت خرید یک بازار نیز در بازی گنجانده‌شده است. بازارهای بازی هرچند بسیار گران‌قیمت هستند و ممکن است تا مدتی طولانی نتوانید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید اما پس از خریدنشان ناگهان درآمدتان به طرز شگفت‌انگیزی افزایش پیدا می‌کند.

نحوه‌ی درآمدزایی در بازی علاوه بر این موارد و همچنین انجام مأموریت‌های مختلف و خریدوفروش وسایل، بر پایه‌ای دیگر به نام دزدی نیز استوار است. دزدی کردن در این نسخه از همیشه پررنگ‌تر ولی رفتار مردم همچنان یکسان است. شما می‌توانید با دزدی کردن از مردم (که بسیار هم ساده و سریع است) به پول‌های توی جیبتان مبالغ کوچکی را اضافه کنید که متأسفانه سازندگان بدون هیچ‌گونه نوآوری خاصی، فقط کتک خوردن از مردم را سزای این کار قرار داده‌اند.

از نظم خواهان در بازی Assassins Creed Revelations چه خبر؟

تمپلارها و اساسین‌ها در سری AC همیشه نقش جوکر و بتمن را ایفا کرده‌اند؛ درواقع این دو گروه بدون وجود یکدیگر معنایی ندارند و هیچ اتفاقی هم برایشان پیش نخواهد آمد. شاید تمپلارها بدون وجود اساسین‌ها بدون هیچ مانع خاصی به خواسته‌های خود برسند اما بدون وجود تمپلارها، فرقه‌ی اساسین‌ها هیچ معنایی نخواهد داشت چراکه بدون وجود دشمنان آزادی، نیازی به مبارزه برای آن نخواهد بود.

تمامی این توضیحات برای این بود که بگویم سازندگان سری AC تا این نسخه به این نکته ایمان داشتند و برای تمپلارها نیز سنگ تمام گذاشته‌اند. تنوع در بین سربازان تمپلار و دیگر گروه‌ها موج می‌زند. هریک از تمپلارها به نحوی در بازی حضور دارند و سختی و آسانی نبرد با آن‌ها متفاوت است. برای مثال عده از سربازان ترک حرکات سریعی دارند و یا اینکه نیزه‌دارها در چشمان شما مشتی خاک می‌پاشند.

سلاح‌های تمپلارها نیز بسته به نحوه‌ی حمله‌ی آن‌ها فرق دارد. برخی از آن‌ها سلاح‌های سبک مانند شمشیر و گرزهای کوچک به همراه دارند و برخی دیگر سلاح‌های سنگین مانند تفنگ و پتک و… . بر طبق روال گذشته همچنان می‌توانید از سلاح‌های دشمنان کشته‌شده استفاده کنید و دیگر دشمنان را به قتل برسانید.

هوش مصنوعی دشمنان نیز در سطح بسیار خوبی قرار دارد و درصورتی‌که تحت تعقیب باشید به‌محض دیده شدن توسط تمپلارها موردحمله قرار می‌گیرید. ممکن است در برخی نقاط حتی بارد شدن از مقابل چشم برخی دشمنان شناسایی نشوید اما این باگ به‌قدری در برابر باگ‌ها و افت فریم‌های متعدد بازی کوچک است که به‌راحتی از آن صرف‌نظر می‌کنید.

بازی Assassins creed revelations

آسیا در یک‌سو، اروپا در سمتی دیگر

بازی از لحاظ بصری به‌راستی گل کاشته است. گرافیک فنی بی‌نظیر و از سوی دیگر هنر بی‌نظیر طراحان در ساخت مناطق مختلف شهرهایی مانند مصیاف، استانبول و… بازی را به اثری فراتر از یک شبیه‌ساز محیط قدیمی شهرها تبدیل کرده است.

تقریباً هر نقطه از فضای شهرها سبک و سیاق خاص خودش را دارد. بازارهای بازی به زیبایی هرچه‌تمام‌تر طراحی‌شده‌اند؛ مساجد و گنبدها و کاخ‌ها و… همگی حس و حال یک شهر مسلمان را می‌رسانند. بگذارید بجای پریدن از شاخه‌ای به شاخه‌ی دیگر طبق معمول از گرافیک فنی بازی آغاز کنم.

آفتاب مصیاف

همان‌طور که می‌دانید، گرافیک فنی یک بازی چیزی جز طراحی‌های بازی، کیفیت بافت‌ها و تکسچرها، نورپردازی و پویایی بازی نیست. سازندگان در تمامی این ویژگی‌ها نمره‌ای بالای ۸۰ درصد را دریافت می‌کنند. نقشه‌ی بازی چندان عظیم و پر از نقاط متمایز از یکدیگر نیست و به همین دلیل سازندگان به‌راحتی کار خود در طراحی محیط‌های بازی پی برده‌اند.

ابتدا بگذارید از نورپردازی بازی بگویم که بی‌نظیر است. تابش نور در هنگام روز تمام شهر را در جلوه‌ای خاص فرومی‌برد؛ هر نقطه از شهر که مورد تابش نور خورشید قرار می‌گیرد به‌دقت موردبررسی قرارگرفته و برخلاف بسیاری از بازی‌ها، تابش نور به‌دقت شبیه‌سازی‌شده است.

درباره‌ی تکسچرها باید این‌طور بگویم که اکثر آن‌ها برای یک بازی سال ۲۰۱۱ قابل‌قبول و خوب هستند. ممکن است برخی از قسمت‌ها دچار افت کیفیت در بافت‌ها بشوند اما برای یک بازی با این وسعت، این نکته یک نقطه‌ضعف درجه‌دو تلقی می‌شود چراکه بازی Assassins Creed Revelations نه آن‌چنان بزرگ و وسیع است که بتوان بسیاری از باگ‌های آن را نادیده گرفت و نه اینکه آن‌قدر کوچک است که هر مشکلی را در آن برشمرد.

درباره‌ی پویا بودن دنیای بازی هم نیازی به صحبت نیست. درست است که به‌جز چرخه‌ی شب و روز و همچنین آفتابی یا بارانی بودن شهرها چیز دیگری به نام پویایی در بازی وجود ندارد اما همین وضعیت نیز به‌قدر کافی خوب و قابل‌قبول از آب درآمده که نخواهیم از آن به‌عنوان یک نقطه‌ضعف در بازی یاد کنیم.

غرق شهرها شویدبازی Assassins creed revelations

به‌راستی نمی‌دانم که آیا سازندگان بازی Assassins Creed Revelations واقعاً در آن سال‌ها و زمان پرنسس بودن سلطان سلیمان در استانبول و دیگر شهرها حضورداشته‌اند یا اینکه تصاویر تک‌تک مناطق آن زمان را در دست دارند. شهرها به طرز عجیبی فوق‌العاده و کاملاً همخوان بازمان و فرهنگ و مردم طراحی‌شده‌اند.

در هریک از شهرهای بازی که قدم بگذارید شاهد فضاهایی ساخته‌شده توسط رگه‌های فرهنگ اسلامی خواهید بود. چند عمارت معروف در بازی وجود دارند که به هماهنگ شدن بیشتر بازیکن با محیط کمک شایانی می‌کنند. بااین‌وجود بازهم می‌گویم که در کنار تمامی این تلاش‌ها همچنان یک الگو و تکرار خاص در بازی وجود دارد که ممکن است به‌طور نامحسوسی توسط بازیکن مشاهده شود.

به طراحی جزئیات بازی Assassins Creed Revelations که می‌رسیم بازهم می‌توانیم اشکالاتی را در این میان بیابیم. ابتدا اینکه باید بگویم بازی ازلحاظ غنی بودن جزئیات محیطی به‌هیچ‌وجه کمبودی ندارد و از این حیث کاملاً خیالتان راحت باشد. مشکل بازی در این است که به هنگام ورود به محیط‌های بسته‌تر شاهد افت جزئیات فراوان خواهیم بود.

در نقاط مختلف بازی به دلیل بزرگ بودن محیط و تناسب جزئیات مکان ممکن است متوجه این کمبود نشوید اما کافی است به یک مکان کوچک‌تر بروید و اینجاست که شاهد نبود جزئیات متنوع و قرار گرفتن چند آب جکت تزئینی کوچک و تکراری خواهید بود.

آوای قاتل

فقط یک‌لحظه اتزیو را بدون آن لهجه‌ی ایتالیایی و صدا تصور کنید! به‌طورقطع چنین چیزی غیرممکن است. همگی ما نیمی از شخصیت اتزیو را به خاطر آن صدای جذاب و لهجه‌ی جذاب‌ترش و کلمات ایتالیایی او قبول کرده‌ایم. در این نسخه نیز صداگذاری بازی بدون هیچ نقصی انجام‌شده است.

اتزیو که حال چهره‌ای میان‌سال دارد، از صدایی میان‌سال نیز بهره می‌برد. صدای او کمی گرفته و خش‌دار شده و حس و حال او در لحظات ورود به پیری را می‌رساند. علاوه بر اتزیو شخصیت‌های دیگر مانند یوسف، سوفیا و… نیز دارای صداگذاری‌های بسیار عالی و لذت‌بخش هستند.

بگذارید از موسیقی متن بازی هم کمی برایتان صحبت کنم. سه‌گانه‌ی اتزیو همیشه پر بوده از ترک‌های متنوع و زیبا که هریک ارزش شنیدن در خارج از محیط بازی را نیز دارند. ساندترک های بازی Assassins Creed Revelations هم از همین روش پیروی کرده و به زیبایی هرچه‌تمام‌تر در جای‌جای بازی قرارگرفته‌اند.

باوجوداین، مشکلی که در بازی به‌شدت شاهد آن بودم نبود تنوع در ساندترک ها بود. برخلاف برادرهود که در هر قسمت یک ترک به‌خصوص را می‌شنیدیم، در بازی Assassins Creed Revelations به‌هیچ‌وجه شاهد این نیستیم و در حالت عادی بیش از دو یا سه ترک تکراری را نخواهیم شنید.

بازی Assassins creed revelations

بازی Assassins Creed Revelations آری یا خیر؟

بازی Assassins Creed Revelations بدون شک یک شاهکار دیگر و آخرین نسخه‌ی قدرتمند از سری بازی AC است. بگذارید این‌طور بگویم که سری اساسینز کرید با ساخته‌شدن این نسخه به اوج خود رسید و پس‌ازآن شروع به سقوط کرد؛ سقوطی که برای مدت‌زمانی متوقف‌شده و درزمانی دیگر شدت گرفته است. بااین‌وجود بازی Assassins Creed Revelations و پایان کار قاتل دوست‌داشتنی ما یعنی اتزیو حتی برای یک‌بار هم که شده ارزش تجربه کردن را خواهد داشت.

Source:Techzimmer

نتیجه بررسی

داستان 8.7

گیم پلی 10

گرافیک 9

موسیقی و صداگذاری 8.4

نکات مثبت: گیم پلی غنی، داستان جذاب، طراحی عالی...

نکات منفی: باگ‌های فراوان، نبود داستانی در سطح سه گانه، ترک‌های تکراری...

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پارسکدرز اولین بازار کار آنلاین ایران