ثبت نام

پیش نگاه Detroit:Become Human ، غریبه‌های انسان‌ها

Detroit:Become Human

همگی ما با شاهکاری به نام Heavy Rain به خوبی آشنایی داریم. عنوانی بزرگ که نوید یک همکاری بزرگ برای ساخته‌هایی بزرگ‌تر را می‌داد. با وجود تمامی نقاط ضعف و قوتی که این بازی داشت، در دو نسل هفت و هشت به صورت انحصاری برای کنسول‌های پلی استیشن ۳ و ۴ ساخته و ریمستر شد و برگ زرینی را در کارنامه‌ی شرکت سونی و همچنین دنیای گیم قرار داد. امروز قصد داریم یک پیش نگاه به عنوان جدید این بازیساز بی‌نظیر یعنی کن لوین به نام Detroit:Become Human داشته باشیم که از ابتدا تا کنون به خوبی درخشیده است.

خاستگاه دیترویت؟

بگذارید با مرور یک تاریخچه‌ی مختصر به اصل موضوع برسیم. پس از باران سنگین، دیوید کیج سازنده‌ی این عنوان، بازی دیگری را تحت نام Beyond: Two Souls منتشر کرد که هرچند نتوانست به اندازه‌ی Heavy Rain خوش بدرخشد اما با این حال بازهم داستانی طلایی را به نمایش دراورد.

پس از این اتفاقات دیوید کیج در سکوت خبری تقریباً عمیقی فرو رفته بود و فقط خبرهایی ریز و اکثراً نادرست از عنوان جدید وی به گوش می‌رسید. این شایعات و اخبار ادامه یافتند تا اینکه در حدود یک یا دو سال پیش، از عنوانی به نام Detroit:Become Human تریلری به نمایش در آمد. هرچند که این تریلر تنها یک کلیپ سینماتیک بود با این حال آنچنان به حال و هوای خراب داستانی آن روزها جان بخشید که انگار همه چیز از نو متولد شده بود.

Detroit:Become Human

تریلر اول Detroit:Become Human ، شروع داستان همه

تریلر اول بازی Detroit:Become Human درواقع عجیب‌ترین تریلر این عنوان است. در ابتدا زنی دیده می‌شود که درحال ساخته شدن توسط یک شبیه ساز انسانی است. پس از اینکه زن وارد دنیای واقعی می‌شود، به مانند اینکه گام در بهشت گذاشته است همه چیز برای او پر از شگفتی و زیبایی است. آدمک شبیه سازی شده‌ی ما با لذت از تمام احساسات خود صحبت می‌کند و همه چیز را متفاوت می‌بیند تا اینکه ناگهان نیمه‌ی تاریک دنیا خود را نمایش می‌دهد و از همینجا تمامی سؤالات و مشکلات آغاز می‌شوند.

زن شهر را پر از انسان‌های شبیه به خود می‌بیند که درحال انجام کارهای مختلف به مانند برده‌ها هستند. سؤال اول اینجا پیش می‌آید که اگر شخصیت اصلی این تریلر یکی از همین انسان‌هاست، چرا او هم مانند آنها درحال بردگی برای انسان‌های واقعی نیست و با آزادی و تعجب به آن‌ها می‌نگرد؟

سپس صحنه‌ی درگیری خیابانی یک برده (پس از این آدمک‌های شبیه سازی شده‌ی دیترویت را برده می‌نامیم) با قشر فقیر جامعه هستیم که علیه آنها اعتراض کرده‌اند. دلیل این اعتراض را به راحتی می‌توان فهمید؛ با ورود این برده‌ها، طبقه‌ی پایینی جامعه عملاً از کار افتاده و فرصت‌های شغلی انسان‌های واقعی توسط این برده‌ها از بین رفته است.

اگر به محیط دقت کنیم هم چندان نکته‌ی عجیب و خاصی از آینده‌ی اتوپدیایی کن لوین در Detroit:Become Human نمی‌بینیم. ساختمان‌ها و شهر، پوشش مردم عادی و حتی وسایل نقلیه که فقط ظاهرشان تغییر کرده، هنوز تقریباً به همان وضع سابق باقی مانده‌اند و تنها موارد معدودی با این فضای عادی تضاد دارند که یکی از این موارد همین برده‌ها هستند. علاوه بر تمام اینها، تبلیغاتی که برای این برده‌ها در نقاط مختلف شهر قرار دارند، به مانند این است که قصد دارند مردم را با این موجودات انسان نما انس دهند.

در نهایت سؤال دومی که برای مخاطبان پیش می‌آید این است که چرا با وجود تمام بردگی‌ها و آزادی شخصیت اصلی، بازهم با دیدن او حس آزادی خاصی در تمامی برده‌ها پدیدار می‌شود؟ خلاصه‌ی یک کلام آیا این زن آغاز کننده‌ی دنیایی جدید برای این برده‌های شبیه سازی شده است یا قصد دیگری دارد؟ تمامی این سؤال‌ها با اتمام تریلر و جمله‌ی This is out story (این داستان ما است) پایان می‌یابد.

Detroit:Become Human

تریلر کارل

تریلر بعدی Detroit:Become Human درباره‌ی کارل است. کارل یک مأمور پلیس است که از همان دار و دسته‌ی برده‌ها به این مقام راه یافته است. در ابتدای تریلرزنی را می‌بینیم که از شانه‌های کارل گرفته و به وی التماس می‌کند که دختر او را نجات دهد اما پس از اینکه چشمش به لباس کارل می افتد شوکه می‌شود و مأموری دیگر او را از کارل دور می‌کند.

با سخنانی که زن به کارل گفته، این برده‌ی پلیس به فکر نجات دادن دختر می افتد. او پرونده را از رئیس خود دریافت می‌کند و سپس شروع به تحقیق درباره‌ی موضوع می‌کند. موضوع درواقع یک گروگان گیری توسط یک اندروید قدیمی است که قصد دارد دختری را از روی برجی به پایین پرت کند.

در این تریلر با اساس اولیه‌ی گیم پلی بازی آشنا می‌شویم. سازندگان در این تریلر به ما نشان می‌دهند که دقیقاً برای هر چیزی در بازی یک نوار وجود دارد. کارل در اوایل تریلر به گروگان گیر می‌رسد اما در صحبت با او شکست می‌خورد و نمی‌تواند دخترک را نجات دهد.

در بخش دوم تریلر کارل را می‌بینیم که درحال جمع آوری اطلاعات درباره‌ی این حادثه است. او همه چیز را بررسی کرده و حال حتی یک هفت تیر نیز پیدا کرده است که برداشتن آن به دست بازیکن است. با این اوصاف کارل دوباره (دوباره در تریلر و اولین بار در بازی) به سراغ گروگان و گروگان گیر می‌رود.

مشکل اصلی تریلر بازی از همینجا آغاز می‌شود. تقریباً تمامی پایان‌های این بخش داستانی بازی Detroit:Become Human در تریلر قابل مشاهده‌اند. در یک قسمت کارل دختر را نجات می‌دهد، در پایانی دیگر گروگان گیر را می‌کشد و در یکی دیگر از اندینگ ها گروگان گیر را متقاعد می‌کند که دخترک را رها کند.

نکته‌ی مفهومی این تریلر این است که به ما نشان بدهد قرار نیست همیشه در نقش مخالفان این نظام برده داری روباتیک یا فقط یک شخصیت خاص بازی کنیم. بلکه قرار است شخصیت‌های متفاوت با داستان‌هایی متفاوت را مشاهده کنیم که حتی ممکن است بر علیه دشمنان برده داری کار کنند و اساس کار تک تک آنها گشت و گذار در محیط و پر کردن نوار پیشروی خودشان در بازی است. این تریلر نیز با جمله‌ی آشنای This is our story به پایان می‌رسد.

Detroit:Become Human

تریلر آزادی، هیجان Detroit:Become Human

به جرأت می‌توان گفت هیجان انگیز و هایپ کننده ترین تریلر بازی Detroit:Become Human همین یکی است! این ویدئو که در E3 همین سال به نمایش در آمد، با خواندن آواز یک برده‌ی سیاه پوست آغاز می‌شود و پس از چند لحظه، شعار تبلیغاتی جدیدی را نمایش می‌دهد. شعار ما آینده‌ی شما را می‌سازیم آنهم در فصل زمستان، نشان دهنده‌ی این است که زمان این تریلر با تریلر اول کاملاً متفاوت است.

بر خلاف لحظه‌ی شروع؛ شخصیت‌های اصلی این تریلر یک مرد و زن هستند که از طریق یک دریچه‌ی فاضلاب وارد شهر می‌شوند. این دو نفر در شهر به دنبال محل نگهداری (و احتمالاً فروش) اندروید ها هستند و خیلی زود آن را پیدا می‌کنند. این تریلر هم که قرار است به گیم پلی بازی نکاتی دیگر را اضافه کند، به ما نشان می‌دهد که چگونه گشت و گذار در محیط‌های بازی باعث پیشروی می‌شود.

برای مثال در ابتدا که به مغازه می‌رسند، مارکوس که شخصیت قابل بازی این بخش است، دوربینی را مشاهده می‌کند و با پیدا کردن نقطه ضعف آن، غیرفعالش می‌کند. در این بین ناگهان یک پهپاد پلیس ظاهر می‌شود و انتخاب‌های مختلفی مانند باقی ماندن در برابر پلیس یا فرار از آنها نمایش داده می‌شود.

صحنه‌های بعدی بسیار جذابتر از صحنه‌های قبلی این تریلر و حتی تریلرهای قبلی هستند. شهری که مارکوس و همراهش وارد آن شده‌اند به آتش کشیده شده و از سوی دیگر مارکوس وارد همان محل اندروید ها می‌شود و با سخنرانی کوتاهی آنها را با خود همراه می‌کند. همه چیز برای یک شورش عالی پیش می‌رود تا اینکه شخصیت اصلی بازی افرادی را به قتل رسیده می‌بیند و پیشنهادی برای شروع یک جنگ مسلحانه به او داده می‌شود.

صحنه‌های بعدی هم به سرعت اتفاق می افتند و در نهایت بازی دوباره می‌خواهد به ما نشان دهد که همه چیز قطعی است و هم قرار است شاهد صحنه‌های نفس گیر در بازی باشیم و هم شخصیت‌های بیشتری در بازی قابل بازی خواهند بود. نکته‌ی مثبت این تریلر این است که سازندگان بر خلاف تریلر قبلی تمامی پایان بندی‌ها را در تریلر قرار نداده و تنها بخشی از این قسمت را برای ما به نمایش در آورده‌اند.

Detroit:Become Human

تریلر ترکیبی Detroit:Become Human در TGS

در توکیو گیم شو شاهد تریلر جدیدی از بازی Detroit:Become Human نبودیم و تنها چیزی که دیدیم، ترکیبی از سه تریلر قبلی به نمایش در آمده است که در انتها هر سه شخصیت جمله‌ی معروف This is our story را بر زبان می‌آورند که این نکته می‌تواند دو فرضیه را تقویت کند. اول اینکه داستان شخصیت‌ها یا حداقل این سه شخصیت، با هم مرتبط یا اینکه دنباله‌ی یکدیگر هستند.

تریلر آلیس

نهایتاً به تریلری می‌رسیم که اخیراً در نمایش پاریس سونی از آن رو نمایی شد. می‌توان گفت واقعی‌ترین و البته تیره‌ترین تریلر عنوان Detroit:Become Human ، همین ویدئوی پیش رو است. این تریلر در فصل پاییز قرار دارد و شخصیت اصلی آن، اندرویدی به نام آلیس است که برای مردی به نام تاد و دختر او پیشخدمتی می‌کند.

اولین نکته‌ای که در این تریلر شاهد هستیم، به خدمت در آمدن اندروید ها و واقعاً برده شدن آنهاست و نکته‌ی بعدی تلاش‌های ناکام آلیس برای دوستی با دختر تاد یعنی کارا است.

پس از آشنایی با محیط این بخش، آلیس را می‌بینیم که درحال مرتب کردن اتاق تاد اسلحه‌ای را در کشوی او پیدا می‌کند و ناگهان تاد در پشت سر او ظاهر می‌شود و او را تهدید می‌کند تا دیگر در اتاق او پا نگذارد.

سپس تریلر به سراغ کارا و آلیس می‌رود در یک شب، هنگامی که آلیس کلید صندوقچه‌ی کارا را از او دریافت می‌کند، نقاشی‌هایی را پیدا می‌کند که مرگ مادر او را نمایش می‌دهند و در همین تریلر تاد را نشان می‌دهد که بر سر میز شام عصبانی شده و با فحاشی به دختر خود می‌گوید که تو فکر می‌کنی من مادرت را کشتم.

بخش اصلی از همینجا شروع می‌شود و در اولین پایان، تاد دختر خود را می‌کشد. طبق معمول تریلر پایان‌های متفاوتی را نشان می‌دهد که در آن آلیس به کارا کمک می‌کند، او را فراری می‌دهد، با تاد صحبت می‌کند و حتی او را می‌کشد.

نکته‌ی اصلی این تریلر نشان دادن اهمیت نقش‌ها در بازی است. به این معنی که در بازی می‌توانید مانند تریلر مارکوس یک شهر را به آتش بکشید و در بخشی دیگر همانند آلیس از یک دختر کوچک دفاع کنید.

Detroit:Become Human

چه خواهد شد؟

تا به اینجای کار تنها مشکلی که ممکن است بسیاری از منتقدین و بازیکنان را نسبت به Detroit:Become Human دلسرد کند، گیم پلی نه چندان گیرا و گرم آن است که البته برای عنوانی ساخته‌ی دست دیوید کیج و دارای داستانی به این قدرت و عمق چندان هم مشکل بزرگی محسوب نمی‌شود و باید اینطور گفت که این عنوان تنها برای این ساخته شده تا طرفداران مخصوص به خودش را داشته باشد مگر اینکه سورپرایزی را برایمان رو نکرده باشد.

Source:Techzimmer

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پارسکدرز اولین بازار کار آنلاین ایران