ثبت نام

قطار هوایی چطور کار می‌کند؟ | مکانیزم رولرکوستر ها

Fimg02  DSC8791 - قطار هوایی چطور کار می‌کند؟ | مکانیزم رولرکوستر ها
ب

✅ « قطار هوایی » (Roller Coaster) یکی از محبوب‌ترین وسایل بازی شهربازی‌ها هستند.

نکته‌ی جالب درباره‌ی این دستگاه‌ها این است که آن‌ها معمولا موتور ندارند. حرکت آن‌ها به نیروی شتاب‌دهنده‌ی اولیه و ترکیب انرژی پتانسیل ذخیره‌شده و نیروی گرانش متکی است. به همین دلیل است که آن‌ها در طول مسیرشان همراه با چرخش و پیچ و تاب خوردن، بالا و پایین می‌روند.

به طور معمول، قطار در ابتدای مسیرش از یک سربالایی تند بالا کشیده می‌شود. با رسیدن به قله‌ی مسیر، قطار رها می‌شود و با تبدیل انرژی پتانسیل به انرژی جنبشی در اثر گرانش، قطار شتاب می‌گیرد. روش‌های مختلفی برای آغاز حرکت قطار هوایی وجود دارد. راه انداختن قطار می‌تواند به وسیله‌ی مجموعه‌ای از بالابرها که زیر قطار قفل می‌شوند، سامانه‌ی چرخ‌های محرک موتوردار یا صرفا کابل بالابر انجام شود.

قطار هوایی Roller Coaster
روش دیگر بالابر منجنیقی است: قطار توسط موتور یا وزنه‌ا‌ی در حال سقوط به سرعت شتاب می‌گیرد. قطارهای هوایی جدیدتر برای آغاز حرکت از موتور القایی استفاده می‌کنند که به کمک نیروی الکترومغناطیسی، قطار را در امتداد ریل به سمت جلو هل می‌دهد.

به این ترتیب قطار قادر است بخش اعظم شتاب مورد نیازش را در بخش افقی مسیر به دست آورد. برخی از ریل‌های مدرن هم در نقاط مختلف مسیر، موتورهای القایی دارند که نیاز به ذخیره‌سازی انرژی در قله‌های مسیر را از بین می‌برد و دست طراحان را برای خلق هیجان بیشتر باز می‌گذارد.
محاسبات دقیقی که برای طراحی مسیر انجام می‌شود به معنای آن است که قطار هوایی انرژی کافی را برای تکمیل مسیر دارد. در انتهای مسیر، ترمزها به کار می‌افتند تا قطار را متوقف کنند. به دلیل آن‌که اختلاف وزن مسافران سبب می‌شود سرعت قطار در هر بار طی کردن مسیر متفاوت باشد، وجود ترمزها الزامی است.

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پارسکدرز اولین بازار کار آنلاین ایران